Rekrutacja uzupełniająca na UwB została przedłużona - do środy (28.09) lub nawet i do piątku (30.09) włącznie. Kandydaci mogą rejestrować się na kierunki, gdzie limity nie zostały jeszcze wyczerpane, jak również na te, w których liczba miejsc została teraz zwiększona.
Rejestrować się można na studia I stopnia na filologię polską, dwie specjalności na filologii rosyjskiej, na filozofię i etykę, fizykę, historię, informatykę, informatykę i ekonometrię, kognitywistykę i komunikację, kulturoznawstwo, matematykę, socjologię oraz stosunki międzynarodowe, a także na studnia II stopnia na 13 kierunków, m.in. ekonomię, kierunek ekonomiczno-prawny, filologię polską, filologię obcą (dwie specjalności na filologii angielskiej i jedna na filologii rosyjskiej), fizykę, historię, informatykę, kulturoznawstwo, matematykę, pracę socjalną, socjologię, stosunki międzynarodowe, jak również zarządzane.
Zapisy prowadzone są w systemie Internetowej Rejestracji Kandydatów.
W sumie do tej pory Uniwersytet w Białymstoku przyjął już na pierwszy rok studiów stacjonarnych 3503 osoby (pierwotny limit przyjęć to 3730), z czego 2531 to nowo przyjęci studenci studiów licencjackich i jednolitych magisterskich, a 972 - studiów II stopnia.
Choć łączne liczby zarejestrowanych kandydatów i osób przyjętych są zbliżone do ubiegłorocznych, widać wyraźne przesunięcia preferencji kandydatów, zwłaszcza na studiach I stopnia, gdzie do łask wracają kierunki matematyczno-przyrodnicze. Wzrosła liczba chętnych np. na chemię (238 zarejestrowanych kandydatów, rok temu - 210, 2 lata temu - 142), informatykę (194 - 173 - 142) czy fizykę (60 - 24 - 11). Może to mieć związek z "efektem kampusu", bowiem te wydziały przeprowadziły się niedawno do nowych, nowocześnie wyposażonych obiektów w miasteczku akademickim przy ul. Ciołkowskiego.
ewa.r@bialystokonline.pl