Uwaga na podejrzane naklejki
Biuro do Walki z Cyberprzestępczością Komendy Głównej Policji, FinCERT.pl - Bankowe Centrum Bezpieczeństwa Związku Banków Polskich oraz Polska Izba Informatyki i Telekomunikacji przestrzegają przez kolejnymi oszustwami. Tym razem na bankomatach (bezprawnie) umieszczane są naklejki z kodem QR. Nie wolno ich skanować, bowiem może to narazić właściciela smartfona na uruchomienie aplikacji wysyłającej SMS Premium bez jego wiedzy.
Owe naklejki z kodem nie są powiązane z żadnym bankiem ani siecią bankową. Nikt też nie wyraził zgody na umieszczanie ich na bankomatach. Dzięki nim oszuści wprowadzają ludzi w błąd – np. przekazując im wiadomość o wygranej atrakcyjnej nagrodzie. To doprowadza do zmanipulowania klienta i przekierowanie go do usługi SMS Premium. Jej uruchomienie wiąże się z nie lada problemem. Wówczas naliczane są wysokie opłaty. Trzeba też mieć na uwadze, że kody QR mogą być także wykorzystane do wyłudzenia loginów oraz haseł do mediów społecznościowych, usług, z których korzysta właściciel telefonu, serwisów pocztowych itp. Mogą także zainfekować smartfona szkodliwym oprogramowaniem.
Biuro do Walki z Cyberprzestępczością Komendy Głównej Policji, Związek Banków Polskich oraz Polska Izba Informatyki i Telekomunikacji zaleca wszystkim bardzo ostrożne i rozważne korzystanie z kodów QR. Nie powinno się skanować ich, gdy nie jesteśmy pewni co do ich pochodzenia, szczególnie jeśli znajdują się w miejscach publicznych.
Osoby, które padły ofiarą przestępstwa, powinny jak najszybciej zawiadomić usługodawcę, czyli banki oraz przedsiębiorcę telekomunikacyjnego i złożyć zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa na najbliższym komisariacie. W innym przypadku mogą ponieść często dość kosztowne konsekwencje.
Z bankomatów korzystajmy ostrożnie
Większość z nas korzysta z bankomatów bardzo spontanicznie i co za tym idzie – niezbyt ostrożnie. Mało kto zwraca nawet uwagę na to, czy nikt go nie obserwuje. Nie przyglądamy się też, czy bankomat bądź czytnik kart nie wygląda podejrzanie, a więc czy nie ma w nim jakichś dodatkowych, wystających elementów, zarysowań itp.
- Korzystając z technologii NFC (z ang. komunikacja bliskiego pola), złodzieje są w stanie zeskanować karty zbliżeniowe osób znajdujących się w tłumie. Podobnym zagrożeniem jest skimming, czyli przestępstwo polegające na skopiowaniu informacji z paska magnetycznego karty płatniczej, często przy pomocy urządzenia nielegalnie wmontowanego w bankomat - mówi Paweł Mielniczek, specjalista ds. ochrony danych z InfoDOK.
Kartę płatniczą najlepiej jest nosić w metalowym etui, bowiem utrudnia to skopiowanie znajdujących się na niej danych.
justyna.f@bialystokonline.pl