Ustawa zmieniająca
Trybunał Konstytucyjny w dn. 6 marca 2019 r. wydał wyrok w sprawie wysokości emerytury powszechnej. Wszyscy ubezpieczeni, którzy urodzili się w 1953 roku w końcu doczekali się wejścia w życie nowych regulacji.
- Ustawa przewiduje ponowne ustalenie wysokości emerytury dla ubezpieczonych, lub renty rodzinnej po takich osobach z pomięciem przepisu art. 25 ust. 1b ustawy emerytalnej. Oznacza to, że jeżeli ubezpieczony miał ustalone prawo do emerytury powszedniej, a podstawa tej emerytury była pomniejszana o kwoty pobranych emerytur wcześniejszych, obecnie wysokość tego świadczenia będzie przeliczona bez pomniejszenia o pobrane emerytury wcześniejsze - informuje Katarzyna Krupicka, rzecznik regionalny ZUS województwa podlaskiego.
Ponowne ustalenie emerytury
Wszyscy urodzeni w 1953 roku, którzy pobierali emerytury wcześniejsze, będą mogli ponownie przeliczyć swoją emeryturę. Nie trzeba składać wniosków, bo ZUS automatycznie to za nich zrobi. Renty rodzinne przyznawane bliskim, również będą podlegać przeliczeniu.
Jeśli ZUS ustali wyższą emeryturę powszechną niż tą pobieraną wcześniej, wówczas zostanie wypłacone wyrównanie.
Ponowne ustalenie wysokości emerytur i rent rodzinnych dla osób urodzonych w 1953 r. wejdzie w życie po 11 stycznia 2021 r.
Wnioski i warunki
Osoby z rocznika 1953, które nie składały wniosku o ustalenie prawa do emerytury powszechnej mogą to zrobić najpóźniej do 11 stycznia 2021 r – wówczas świadczenie będzie wypłacane bez pomniejszania o kwotę pobieranych wcześniejszych emerytur.
Warto dodać, że przeliczenie emerytur powszednich będzie możliwe, gdy wniosek o emeryturę wcześniejszą był złożony przed 1 stycznia 2013 r. Jeśli został złożony po tej dacie, wówczas świadczenia dla emerytów pozostaną bez zmian.
24@bialystokonline.pl