Urządzenia, które zmienią świat. Znamy białostockie Technotalenty

2017.12.04 10:44
Podczas gali finałowej konkursu Technotalent 2017 wyłoniono zwycięskie projekty. W przyszłości mają służyć społeczeństwu.
Urządzenia, które zmienią świat. Znamy białostockie Technotalenty
Fot: PB

Białostockie Technotalenty

W piątek (1.12) odbyła się gala finałowa Technotalent 2017. Podczas uroczystości wyłoniono zwycięzców.

Wszyscy uczestnicy zmierzyli się ze sobą w 7 kategoriach: technika, biznes, wyzwanie społeczne, technotalent Politechniki Białostockiej 2017, technotalent Uniwersytetu w Białymstoku 2017, technotalent Uniwersytetu Medycznego 2017 oraz inspiracje 2017. Komisja rozpatrywała projekty i pomysły z różnych dziedzin, wyróżniając i nagradzając te najlepsze.

- Nasz konkurs ma bardzo dobrą rękę do odkrywania talentów. Głośno jest w zasadzie o wszystkich laureatach i finalistach ubiegłorocznych edycji. Ich projekty znane są nie tylko w naszym regionie, ale i w całym kraju. Termin gali Technotalent 2017 zbiegł się w czasie z oficjalną premierą robota Photon i jego debiutem na rynku. A przypomnę, że pierwszy raz o tym projekcie usłyszeliśmy podczas konkursu Technotalent 2014. Jestem przekonana, że podobnie będzie z obecnymi laureatami. Konkurs nie kończy się bowiem na tej scenie. Tak naprawdę zaczyna się od rozmów i wydarzeń, które odbędą się po konkursie – mówi Jolanta Koszelew, prezes zarządu fundacji Technotalenty.

Ciężko było wybrać najlepsze spośród zgłoszeń

W kategorii biznes zwyciężył projekt Anima. Jest to urządzenie elektryczne, które wysyła wiadomości bądź przypomnienia na telefon użytkownika, gdy ktoś zbliża się do urządzenia. W ten sposób można przekazywać wiadomości np. współlokatorom. Twórcy projektu zdobyli także tytuł technotalent Politechniki Białostockiej.

Jeśli chodzi o dział technika, to wygrał Hermes – trójkołowy pojazd napędzany elektrycznie. Autorzy pomysłu dostali 10 tys. zł:

- To niestety może się okazać za mało, ale pozwoli pokryć dużą część kwoty, którą musimy wydać przede wszystkim na zakup licencji oprogramowania inżynierskiego lub też na budowę kompletnego prototypu - mówi Hubert Gudalewski, twórca urządzenia.

Technotalentem Uniwersytetu w Białymstoku został "Antymetabolity tiaminy – szansa rozwoju preparatów przeciwgrzybiczych" autorstwa Magdy Siemieniuk, zaś Uniwersytet Medyczny nagrodził pomysł pt. "Medycyna regeneracyjna - gdzie science-fiction spotyka się z rzeczywistością" wykonany przez Andrzeja Eljaszewicza, Kamila Grubczaka, Pauli Zembko, Dawida Grotha, Paulinę Kaczmarczyk i Urszulę Radzikowską.

Jeśli chodzi o inspiracje 2017 to najlepszy był pomysł Mateusza Ołdykowskiego "Projekt stanowiska hydroponicznego do domowej uprawy roślin jadalnych".

W kategorii wyzwanie społeczne doceniono pomysł Dominika Wilczyńskiego, Tomasza Muśko i Mateusza Sumorka pt. "Domowy system usprawniający życie osób niesłyszących i niedosłyszących". Zadaniem urządzenia będzie ułatwienie życia osobom głuchoniemym w domu, dzięki zastąpienie słuchu innymi zmysłami.

Justyna Fiedoruk
justyna.f@bialystokonline.pl

1603 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39