Certyfikacja wydatków - na którym miejscu jest Podlaskie?
Jak wynika z bieżących danych - Podlaskie jest na 14. pozycji, jeśli chodzi o tzw. certyfikację wydatków (czyli przekazanie do Komisji Europejskiej sprawdzonych i potwierdzonych wydatków).
- Przekazaliśmy 18,2% z puli, jaką otrzymaliśmy z Unii Europejskiej dla naszego województwa. 31 grudnia 2018 roku byliśmy na 16. miejscu z wynikiem 16,2%. Ten skok o dwa miejsca w górę, to efekt zmian organizacyjnych, jakie przeprowadziliśmy i uproszczeń, jakie zastosowaliśmy. Za ten wynik dziękuję dyrekcji i pracownikom departamentów - powiedział marszałek Artur Kosicki. - Jesteśmy dwa miejsca wyżej w rankingu województw pod względem certyfikacji wydatków. Podczas kampanii mówiliśmy, że zmienimy niechlubne rankingi. I tak się stało. Dążymy jednak do tego, by być w czołówce a nie w środku, ale na to potrzeba czasu - dodał.
Marszałek cieszy się dobrym wynikiem naszego regionu, jeśli chodzi o zasadę n+3, która określa okres na rozliczenie projektów współfinansowanych z Funduszy Europejskich. Wnioski o płatność beneficjentów przekładają się na poziom certyfikacji. Podlaskie wykonało już 76% celu n+3 na bieżący rok.
Zaszło kilka zmian
W zarządzie województwa zaszły też pewne zmiany, które z pewnością wpłyną na realizację założonych celów. Jednym z nich było wyodrębnienie specjalnej komórki - Departamentu Innowacji i Przedsiębiorczości, który zajmuje się udzielaniem pomocy dla przedsiębiorców: od złożenia wniosku, po rozliczenie i kontrolę.
- Poza tym udało nam się rozładować kolejki przy ocenie konkursów. Na bieżąco ją przeprowadzamy. Teraz oceniamy wnioski w konkursach, które były prowadzone na przełomie roku - poinformowała Joanna Sarosiek, dyrektor Departamentu Rozwoju Regionalnego UMWP, jednocześnie zapowiadając wprowadzenie pilotażowego programu Komisji Europejskiej, którego celem jest uproszczenie składania wniosków o dofinansowanie.
- Ta metodologia sprawi, że łatwiej będzie złożyć i rozliczyć projekt. Będzie on rozliczany z efektów a nie dokumentacji księgowej - wyjaśniła Emilia Malinowska, dyrektor Departamentu Innowacji i Przedsiębiorczości.
We wtorek ogłoszono 393 konkursy oraz 66 naborów pozakonkursowych w ramach RPOWP, zarząd województwa podpisał 1463 umowy o dofinansowanie z RPOWP, o wartości ponad 4,6 mld zł. A to nie koniec.
- Jest to rok bardzo bogaty, jeśli chodzi o liczbę naborów. Zostanie przeprowadzonych 31 konkursów, których budżet wyniesie ponad 733 milionów złotych. To ostatni rok, w którym ogłaszanych jest ich tak dużo. Wyczerpuje się bowiem pula pieniędzy z UE i w przyszłym roku harmonogram będzie znacznie skromniejszy - wyjaśnia Katarzyna Kiltas, zastępca dyrektora Departamentu Rozwoju Regionalnego.
Warto mieć na uwadze, że cały czas można korzystać z pożyczek w ramach RPOWP - na wsparcie inwestycji w przedsiębiorstwach, na założenie nowej firmy, termomodernizację przedsiębiorstwa lub budynku mieszkalnego.
justyna.f@bialystokonline.pl