Cudowne uzdrowienia
Święta Góra Grabarka k. Siemiatycz, z małą cerkwią i założonym w 1947 roku żeńskim monasterem, to najważniejsze prawosławne sanktuarium w Polsce. Jest dla wyznawców prawosławia tym, czym Częstochowa dla katolików. Tradycja pielgrzymowania w to miejsce sięga 1710 roku, kiedy to jeden z mieszkańców podczas epidemii cholery doznał objawienia, że jedyną drogą ratunku jest udanie się na górę Grabarkę z krzyżem i napicie się wody ze źródła. Według kroniki siemiatyckiej parafii, ratunek od choroby znalazło wówczas ok. 10 tys. ludzi. W podzięce Bogu za cud zbudowano na tym miejscu drewnianą kapliczkę Przemienienia Pańskiego, a potem cerkiew, która w 1990 roku doszczętnie spłonęła. Nowa, już murowana została wyświęcona w 1998 roku.
Jednocześnie zapanował również zwyczaj ustawiania na wzgórzu drewnianych krzyży. Wśród drzew stoją ich obecnie tysiące. Taki krzyż ustawia każda grupa pielgrzymia, wiele osób niesie też własne i zostawia na Grabarce z różnymi intencjami.
Doroczne uroczystości
Święto Przemienienia Pańskiego każdego roku gromadzi na świętej Górze Grabarce tysiące pielgrzymów wyznania prawosławnego z całego kraju. W tym roku weźmie w nich udział m.in. delegacja greckiej Cerkwi z relikwiami św. Spirydona.
W dniach 18-19 sierpnia Przewozy Regionalne w porozumieniu z Urzędem Marszałkowskim Województwa Podlaskiego uruchomią dodatkowe pociągi REGIO.
Pielgrzymi będą mogli skorzystać z pięciu dodatkowych połączeń w relacjach z Hajnówki, Białegostoku przez Czeremchę do Siemiatycz oraz w relacjach powrotnych. W pociągach dodatkowych obowiązywać będzie taryfa REGIO.
Do położonej w pobliżu Grabarki stacji Sycze będzie można dojechać także kursującymi na co dzień między Siedlcami a Czeremchą pociągami Przewozów Regionalnych i Kolei Mazowieckich.
Jak podaje biuro prasowe Prezydenta RP, w środę (19.08) o godz. 9.30 udział w dorocznym święcie weźmie Andrzej Duda.
ewa.r@bialystokonline.pl