Uroczysta Inauguracja Sezonu Artystycznego

dodane dnia: 2010-08-31 przez: cmg01
Uwaga: impreza już się odbyła.
Termin imprezy: 2010-09-10
"Śpiewajmy Hymn Chwały" - Uroczysta Inauguracja Sezonu Artystycznego.

Wystąpi Chór i Orkiestra Opery i Filharmonii Podlaskiej.

Marcin Nałęcz-Niesiołowski - dyrygent
Krzysztof Jakowicz - skrzypce
Marta Boberska - sopran
Agnieszka Piass - sopran
Rafał Bartmiński - tenor
Violetta Bielecka - przygotowanie chóru

Program:
P. Czajkowski - Uwertura-fantazja "Romeo i Julia"
N. Miaskowski - Koncert skrzypcowy op. 44
F. Mendelssohn-Bartholdy - II Symfonia B-dur "Lobgesang" op. 52

O artystach:

Krzysztof Jakowicz to wybitny polski skrzypek, wysoko ceniony przez wielkiego kompozytora Witolda Lutosławskiego, który powierzał artyście polskie prawykonania wszystkich swoich utworów skrzypcowych (m in. Łańcuch II - Partitę w wersji z orkiestrą, Subito - ostatnie dzieło mistrza). Wykonywał je również pod batutą kompozytora poza granicami kraju.
Ukończył z odznaczeniem studia wiolinistyczne we Wrocławiu, Warszawie i Bloomington (USA) pod kierunkiem takich mistrzów jak Tadeusz Wroński, Josef Gingold. Janos Starker, Eugenia Umińska i Henryk Szeryng.
Jest laureatem Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego (III nagroda), Nagrody Specjalnej im. Henryka Szęrynga oraz Konkursu im Eugene Ysaye'a w Warszawie (I nagroda). Jako solista zapraszany jest do udziału w festiwalach o światowej renomie, takich jak Warszawska Jesień, Festiwal Dwóch Światów w Spoleto, Berliner Festspiete, Festival Estival de Paris, Festiwal Flandryjski, Wiener Festwochen. Vlaanderen Festival oraz festiwale w Edynburgu, Londynie i Bregencji.
Koncertuje z najznakomitszymi orkiestrami. Współpracuje z dyrygentami tej miary, co Jiři Be!ohlavek, Riccardo Chailly, Leopold Hager, Pinchas Steinberg, Michael Tabachnik, Kazimierz Kord, Jerzy Maksymiuk, Krzysztof Penderecki, Jerzy Semkow, Antoni Wit, Marek Pijarowski.
Artysta otrzymał nagrodę l i II stopnia Ministerstwa Kultury i Sztuki i Ministerstwa Spraw Zagranicznych za upowszechnianie kultury polskiej za granicą oraz nagrodę Związku Kompozytorów Polskich za wielokrotne wykonania polskiej muzyki współczesnej. W 1986 roku podczas Warszawskiej Jesieni otrzymał nagrodę krytyków muzycznych SPAM za pierwsze wykonanie w Polsce utworu Łańcuch l! Witolda Lutosławskiego. Za płytę z tym utworem uzyskał nagrodę krytyki francuskiej - Diapason d'0r. Był także pierwszym w Polsce wykonawcą wersji orkiestrowej Partity Lutosławskiego. Za nagranie tego utworu otrzymał nagrodę z serii Fryderyki '96.
Artysta dokonuje wielu nagrań radiowych (jest pierwszym w Polsce skrzypkiem, który nagrał dla Polskiego Radia wszystkie Sonaty i Partity Bacha), telewizyjnych i płytowych dla firm polskich (Polskie Nagrania, DUX) i zagranicznych (EMI, Angel, Le Chant diu Monde i Riikskonsert).
W roku 1995 na uroczystym koncercie z okazji 50-lecia ONZ wykonał wraz z Orchestre National de France pod dyrekcją Jerzego Semkowa l Koncert skrzypcowy Karola Szymanowskiego.
Artysta poza działalnością solistyczną zajmuje się także kameralistyką, grając z takimi artystami jak Krzysztof Jabłoński, Stefan Kamasa, Władysław Szpilman, Bronisław Gimpel, Tsuyoshi Tsutsumi, Tomasz Strahl, Waldemar Malicki, Krystyna Borucińska, Konstanty Andrzej Kulka, Vadim Brodski, Kuba Jakowicz i in. Przez okres dwóch lat był liderem Kwintetu Warszawskiego.
Jest profesorem Akademii Muzycznej im. F.Chopina w Warszawie oraz gościnnym profesorem w Soai University w Osace. Prowadzi kursy mistrzowskie we Francji, Austrii (Salzburg) i Japonii (Tokio i Osaka).
Artysta gra na skrzypcach włoskiego lutnika Paolo Albaniego, zbudowanych w 1697 roku.

Marta Boberska
Ukończyła z wyróżnieniem Akademię Muzyczną im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Podczas studiów była stypendystką Ministra Kultury i Sztuki oraz Prezydenta Miasta St. Warszawy. Od 1994 roku jest solistką Warszawskiej Opery Kameralnej. Współpracowała również m. in. z Operą Narodową ("Widma" St. Moniuszki ), Narodową Operą Łotewską w Rydze ("Czarodziejski flet" W.A.Mozarta), Opera Nova w Bydgoszczy ("Mesjasz" G.F.Haendel). Operą Krakowską ("Cosi fan tutte" W.A. Mozarta," Zemsta nietoperza" J. Straussa ). W sezonie 1998/99 brała udział w produkcji "Czarodziejskiego fletu" W.A.Mozarta (Królowa Nocy) pod dyrekcją J.Cl.Malgoira, wykonując tę partię m.in. w teatrze Champs Elysee w Paryżu. W Teatrze Powszechnym w Warszawie partnerowała K. Jandzie w sztuce "Maria Callas - lekcja śpiewu".
Wykonuje również muzykę współczesną (m. in. prawykonanie cyklu pieśni Marijn Simons w Finlandii w 2003 roku). Prowadzi aktywną działalność koncertową w kraju i za granicą wykonując m. in. utwory kameralne i oratoryjno - kantatowe. Współpracuje z wieloma zespołami i wykonawcami muzyki dawnej (m.in. W.Kłosiewiczem, A.Sapiechą , M.Toporowskim ). Koncertuje w czołowych filharmoniach kraju, zarówno z koncertami jak i recitalami solowymi. Współpracuje również z Polskim Radio. Nagrała wiele płyt kompaktowych, posiada również liczne nagrania radiowe i telewizyjne. Dokonała wielu nagrań muzyki filmowej, m.in. do obrazów A.Wajdy i A.Holland. Śpiewała pod batutą takich dyrygentów jak J. Krenz, J. Maksymiuk, A. Wit, K.Kord, W.Michniewski, J.Kaspszyk, F.Bruggen, J.C.Malgoire, H.Rilling, J.M.Florencio, K. Bumann,T. Bugaj, T. Wojciechowski i in.
W swoim dorobku posiada również nominacje do nagród muzycznych (m.in. Paszport Polityki - lata 2000, 2001 i 2002. Fryderyki 1999, 2000, 2001, 2002 i 2005). W 2009 roku Fryderyka otrzymała płyta "Msze" St Moniuszki z jej udziałem.

Agnieszka Piass
Urodziła się w Poznaniu. W roku 2002 ukończyła z wyróżnieniem Wydział Wokalno-Aktorski w klasie śpiewu prof. Katarzyny Rymarczyk w Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu. W latach 2000/2001 była stypendystką Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W roku 2004 ukończyła studia podyplomowe w Hochschule für Musik C. M. von Webera w Dreźnie w klasie prof. Ch. Elssnera. W tym czasie była stypendystką niemieckiej Fundacji DAAD w Bonn. Jest laureatką wielu konkursów wokalnych w kraju i za granicą, między innymi: I Konkurs Pieśni Polskiej im. I. J. Paderewskiego w Bydgoszczy (1998 - III miejsce i wyróżnienie specjalne), I Konkurs Sopranowy im. Haliny Halskiej we Wrocławiu (2000 - I miejsce i wyróżnienie specjalne), V Międzyuczelniany Konkurs Wykonawstwa Polskiej Pieśni Artystycznej w Warszawie (2001 - III miejsce), Festiwal dla młodych śpiewaków w Rheinsbergu - Niemcy (2000 - partia Hrabiny Almaviva w "Weselu Figara" W. A. Mozarta, 2001 - G. Rossini "Petite Messe solennelle" - partia sopranowa). W 2007 roku została finalistką VI Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. St. Moniuszki - nagroda specjalna od Fundacji L.v. Beethovena oraz wykonanie partii Mimi w Cyganerii G. Pucciniego od Lwowskiego Teatru Narodowego. Liczne koncerty i gale operowe w Polsce i poza granicami. W 2001 roku była uczestniczką Festiwalu Vratislavia Cantans gdzie wykonywała partię solową w "Petite Messe solennelle" G. Rossiniego pod batutą Prof. St. Stuligrosza, 2002 - "Requiem" W. A. Mozarta - Filharmonia Poznańska pod batutą St. Stuligrosza.2006-Fiharmonia Frankfurt Oder - G. Mahler "IV Symfonia", E. Grieg "Peer Gynt". 2007 Frankfur a. Mein - F. Zelenka "Requiem".
W roku 2002 podczas V Międzynarodowego Festiwalu Chórów Uniwersyteckich w Poznaniu Universitas Cantans - prapremierowe wykonanie i nagranie Symfonii na sopran solo i chóry "Nihil homine miribilius" pod batutą kompozytora Krzesimira Dębskiego (nagranie CD).
W roku 2004 partia sopranowa w produkcji "Viellicht war ich ein Azteke" - pastiż 6 współczesnych oper z całego świata. W tym też roku zaśpiewała partię Paminy w "Czarodziejskim flecie" W. A. Mozarta w Operze na Zamku w Szczecinie pod batutą W. Kunca. W grudniu 2004 debiutowała na scenie Teatru Wielkiego Opery Narodowej w "Damie Pikowej" P. Czajkowskiego partią Lizy, pod batutą K. Korda (reż. M. Treliński).
W styczniu 2005 wykonała partię sopranową w Oratorium "De Vacuo Spatio" Siegfrieda Matthusa w Opernhaus w Magdeburgu (Niemcy). Od sezonu 2005/2006 jest solistką Warszawskiej Opery Kameralnej, gdzie debiutowała rolą Donny Elviry w "Don Giovannim" W. A. Mozarta. Artystkę możemy zobaczyć w partii Paminy w "Czarodziejskim flecie" W. A. Mozarta. W listopadzie 2005 wykonała solową partię sopranową w "Te Deum" S. Mathusa, skomponowanego na otwarcie katedry Frauenkirche w Dreźnie - Filharmonia Drezdeńska pod batutą Kurta Masura (nagranie CD).
Od 2005 współpracuje z Symfonią Nova co owocuje licznymi koncertami na terenie Warszawy - "Stabat Mater" A. Dvorzaka (nagranie CD), "Msza Koronacyjna" W. A. Mozarta (Nagranie CD), "Requiem" W. A. Mozarta. Dokonała nagrania programu telewizyjnego "Europejskie Święta Bożego Narodzenia" w Babmerg z telewizją Monachium.
Wystąpiła w serialu "Magda M." reż. M. Dejczer, gdzie zaśpiewała arię Cio-cio-san z "Madamy Butterfly" G. Pucciniego (2006).
Od 2006 roku występuje jako solistka w Wieczorach: włoskim, francuskim i rosyjskim w Teatrze Buffo J. Józefowicza i J. Stokłosy w Warszawie. Od lutego 2007 współpracuje z Operą Bałtycką w Gdańsku gdzie śpiewa partię Mimi w "Cyganerii" G. Pucciniego pod batutą J.Przybylskiego. W październiku 2007 odbyła tournee po Holandii i Belgii z bydgoską Operą Nova występując jako Cio-cio-san w "Madamie Butterfly" G. Pucciniego. Śpiewa tę partię w Operze Nova i Teatrze Wielkim w Poznaniu. W 2008 roku debiutowała na scenie Teatru Wielkiego w Krakowie partią Lizy w "Damie Pikowej" P. Czajkowskiego (dyr.I.Sowińska,reż.K.Nazar).
W październiku 2008 odbyła tournee po Holandii i Belgii jako Pamina w "Czarodziejskim flecie"W.A.Mozarta. Listopad 2008 debiut w Filharmonii Narodowej - "Stabat Mater"F.Poulenca (dyr.K.Urbański) Koncerty sylwestrowe i noworoczne w Polsce i wielu krajach Europy. Współpracuje z Filharmonią poznańską, szczecińską, gdańską, łomżyńską, sudecką oraz Frankfurt/Oder, Bonn, Drezno, Frankfurt a.Mein.

Rafał Bartmiński
Urodził się w 1977 roku w Lublinie. Absolwent wydziału wokalno- aktorskiego Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie prof. Eugeniusza Sąsiadka. Uczestniczył w kursach mistrzowskich prowadzonych przez Ryszarda Karczykowskiego, Helenę Łazarską i Christiana Elsnera.
Już od pierwszego roku studiów rozpoczął intensywną działalność koncertową. Na scenie operowej zadebiutował partią Leńskiego w Eugeniuszu Onieginie Piotra Czajkowskiego (Teatr Wielki - Opera Narodowa, scena kameralna 2002). Jeszcze w czasie studiów związał się z Warszawską Operą Kameralną, a od 2003 stale współpracuje z Teatrem Wielkim - Operą Narodową w Warszawie. Z zespołem tego Teatru śpiewał podczas występów gościnnych w Sadler's Wells w Londynie, Opery w Wilnie oraz na festiwalu Peralada w Hiszpanii, a w 2005 roku odbył tournee po Japonii ze spektaklem Salome Richarda Straussa w reżyserii Martina Ottawy.
W 2001 roku został laureatem III- go miejsca XI Konkursu Wokalnego im. Ady Sari w Nowym Sączu, a na IV Międzynarodowym Konkursie Wokalnym im. Stanisława Moniuszki w Warszawie został uznany za "najbardziej obiecującego polskiego tenora". W 2007 roku otrzymał II miejsce i kilka nagród pozaregulaminowych na VI Międzynarodowym Konkursie Wokalnym im. Stanisława Moniuszki w Warszawie.
W 2003 i 2005 roku z zespołem "Opery Polskiej" odbył tournee po Niemczech, Austrii, Szwajcarii śpiewając partię Tamina w Czarodziejskim flecie Mozarta. Partią tą w 2005 roku debiutuje na deskach Teatru Wielkiego w Poznaniu. Od 2006 roku stale współpracuje z Operą Wrocławską.
W listopadzie 2009 na zaproszenie Maestro Antoniego Wita i Filharmonii Narodowej uczestniczył w nagraniu Kosmogonii Krzysztofa Pendereckiego i III Symfonii Karola Szymanowskiego.
25 listopada 2009 zadebiutował w moskiewskim teatrze Bolszoj jako Tamburmajor w Wozzecku Albana Berga w nowej produkcji Dmitra Tcherniakova.
Artysta stale współpracuje z większością najlepszych polskich orkiestr i filharmonii - m.in. Filharmonia Narodowa, Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach (NOSPR), Polska Orkiestra Radiowa, Orkiestra Akademii Beethovenowskiej, Sinfonia Varsovia, Filharmonia Krakowska, Sinfonia Viva Tomasza Radziwonowicza.
Bierze także udział w najważniejszych festiwalach muzycznych w Polsce i Europie.
Artysta wystąpił gościnnie w spektaklu Sesja castingowa w reżyserii Krzysztofa Zanussiego zrealizowanym dla Teatru Telewizji.

Godz. 19.00
Informacje o biletach w kasie Filharmonii.

1969 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39