W czasie upałów należy ograniczyć przebywanie na słońcu (szczególnie między godziną 11 a 15) i wybierać pomieszczenia zacienione. Zwłaszcza osoby z dolegliwościami kardiologicznymi powinny dużo odpoczywać, nie zmuszać serca do wysiłku i przebywać w chłodnych miejscach. Ważne jest, by używać okryć głowy oraz ubierać się w luźną odzież o jasnych kolorach a na skórę stosować preparaty z wysokim filtrem słonecznym.
W czasie upałów lepiej zrezygnować z tłustej golonki czy kremowego ciasta - trzeba wybierać lekkie posiłki i, aby zapobiec odwodnieniu organizmu, pić duże ilości wody mineralnej. Produkty mięsne oraz nabiał należy bezwzględnie przechowywać w lodówce. Wysokie temperatury mocno sprzyjają psuciu się żywności co w konsekwencji prowadzi do częstszych niż zwykle zatruć pokarmowych.
Z długich upałów nie są zadowoleni też nasi pupile, dlatego należy zapewnić zwierzętom miejsca zacienione oraz stały dostęp do wody.
Upały nie sprzyjają kierowcom, nawet tym jeżdżącym klimatyzowanymi pojazdami. Wszyscy powinni zmniejszyć prędkość jazdy ze względu na rozgrzane powierzchnie asfaltowe, które wpływają na wydłużoną drogę hamowania. Ważne jest, by podczas dłuższej podróży, stosować przerwy w trakcie jazdy. Nie powinno się też wysiadać z mocno ochłodzonego auta wprost na palące słońce. Co ważne, a o czym często zapominamy, nie wolno, nawet na chwilę, pozostawiać w samochodzie małych dzieci oraz zwierząt.
Doskonałą rozrywką, ale i sposobem na uczynienie upałów znośnymi jest rekreacyjna kąpiel w otwartych zbiornikach. Trzeba jednak pamiętać, by korzystać tylko z tych posiadających pozytywną opinię w zakresie przydatności wody do kąpieli oraz spełniających warunki bezpieczeństwa.
Podczas upałów występuje zwiększone zagrożenie pożarowe. Przebywając w lesie, na suchych łąkach czy ścierniskach należy być szczególnie ostrożnym by nie zaprószyć ognia.