Upały a leki. O czym trzeba pamiętać?

2018.08.09 11:11
W upalne dni warto pamiętać również o tym, jak wygląda prawidłowe przechowywanie leków. Nieznajomość elementarnych zasad może okazać się niebezpieczna dla naszego zdrowia. O podstawowych prawidłach przypomina Naczelna Izba Aptekarska.
Upały a leki. O czym trzeba pamiętać?
Fot: pixabay.com

Etykieta, etykieta i jeszcze raz etykieta

W ostatnim czasie jesteśmy ostrzegani przed upałami. Dostajemy instrukcje, jak się zachować. Wiemy, że trzeba pić wodę, nie wychodzić na słońce w godzinach szczytu i odpowiednio się ubierać. Jednak często pomijany jest wątek przechowywania leków, w taką właśnie pogodę. Dlatego też Naczelna Izba Aptekarska przypomina o najważniejszych zasadach z tym związanych.

Po pierwsze, czytajmy etykiety, które znajdują się na opakowaniu. To one dostarczą nam wiedzy o zakresie temperatur, w których medykamenty powinny być przechowywane. Warto pamiętać o tym, że leki przeciwbólowe, które wozimy w samochodzie, codziennie nagrzewają się na słońcu do niebotycznych temperatur, zaś w nocy schładzają do kilkunastu stopni. W związku z tym nie nadają się one do spożycia.

Leki, które nie lubią gorąca

Nie wolno przegrzewać przede wszystkim antybiotyków, insuliny, leków adrenergicznych, uspokajających oraz preparatów w sprayu. Kiedy antybiotyki przetrzymywane są w cieple, przestają być aktywne i tracą swoje właściwości terapeutyczne do walki z bakteriami.

Wrażliwe na zmiany temperatury są również leki antykoncepcyjne, leki na tarczycę i inne zawierające w swoim składzie hormony. Zażycie takich środków, gdy substancja czynna zmieni swoje właściwości, może mieć nieodwracalne skutki. Naczelna Izba Aptekarska uczula, że specyfiki te lubią chłodne miejsca i stałą temperaturę, zatem nie nośmy ich w torebkach i nie zostawiajmy w nasłonecznionych miejscach.

Ciemna łazienka nie jest rozwiązaniem

Również chowanie leków, podczas upałów, w ciemnej łazience nie jest dobrym pomysłem. Na przykład paski diagnostyczne do sprawdzania poziomu cukru we krwi, gdy jest bardzo wilgotno i gorąco, mogą powodować zły odczyt. A z tym wiąże się nieprawidłowe dawkowanie insuliny.

Z drugiej strony trzeba też mieć świadomość, że jeżeli wystawiamy ciało na działanie promieni słonecznych i jednocześnie przyjmujemy antybiotyki, leki przeciwzapalne, przeciwhistaminowe, a nawet popularne zioła jak np. dziurawiec, musimy liczyć się z tym, że dojdzie do fototoksycznych lub fotoalergicznych reakcji skórnych.

Warto zwrócić uwagę także na zapach, kolor, kształt, lepkość tabletek lub syropu. Jeżeli zauważymy zmiany, nie przyjmujmy tych leków, ponieważ mogą one być niebezpieczne dla zdrowia.

Dorota Mariańska
dorota.marianska@bialystokonline.pl

807 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39