Dom

Umowa najmu okazjonalnego – gwarancja bezpieczeństwa dla właściciela?

2019.06.21 07:38
Od 28 stycznia 2010 roku właściciel może zaproponować potencjalnemu najemcy umowę najmu okazjonalnego. Jest to forma umowy wprowadzająca większą równowagę między prawami właściciela a prawami najemcy. Czym różni się umowa najmu okazjonalnego od zwykłej umowy najmu oraz czy faktycznie zabezpiecza ona w pełni interesy właściciela?
Umowa najmu okazjonalnego – gwarancja bezpieczeństwa dla właściciela?
Fot: mzuri.pl

Ustawa o Ochronie Praw Lokatorów przewiduje, że umowa najmu okazjonalnego może być stosowana w odniesieniu do lokali przeznaczonych na cele mieszkaniowe. Z takiej formy najmu mogą skorzystać osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej. Celem tego typu umowy jest zapewnienie większej ilości praw właścicielom mieszkań. Zawierając ją, mogą oni szybciej i skuteczniej pozbyć się uciążliwych lokatorów.

Należy pamiętać, że nasze mieszkanie na podstawie umowy o najem okazjonalny może zostać wynajęte na maksymalnie 10 lat (właściciel musi w umowie określić, na jak długi czas przekazuje lokal najemcy, zachowując 10-letnie ograniczenie). Następnie czas trwania umowy może zostać przedłużony na kolejny okres.

Czy na pewno najem okazjonalny w pełni zabezpiecza właściciela lokalu?

- W momencie, gdy właściciel lokalu, wskazanego jako zastępczy, skutecznie udowodni, że zmieniły się jego warunki mieszkaniowe, np. urodziło się dziecko lub planuje sprzedaż mieszkania, może uniemożliwić eksmisję pod wskazany w umowie najmu okazjonalnego adres – mówi Magdalena Pawliczak, kierownik działu wsparcia najmu w Mzuri, firmie specjalizującej się w zarządzaniu najmem. – Dodatkowo problematyczne jest znalezienie najemcy, który chciałby taką umowę podpisać. Oczywiście, uczciwy najemca nie ma się czego obawiać, aczkolwiek wizyta u notariusza często wiąże się z dodatkowymi kosztami oraz koniecznością zaangażowania osoby trzeciej, co dla wielu osób może być uciążliwe.

Umowa najmu okazjonalnego powinna zawierać:

- oświadczenie najemcy w formie aktu notarialnego, w którym poddaje się egzekucji i zobowiązuje do opuszczenia lokalu, na podstawie umowy najmu w terminie wskazanym w żądaniu opróżnienia lokalu i wydania go;
- wskazanie przez najemcę innego lokalu, w którym będzie mógł zamieszkać w przypadku egzekucji obowiązku opróżnienia lokalu;
- oświadczenie właściciela lokalu, w którym miałby zamieszkać eksmitowany, o wyrażeniu zgody na jego zamieszkanie.

Dodatkowo, aby umowa najmu okazjonalnego była ważna, właściciel musi zgłosić fakt zawarcia umowy naczelnikowi urzędu skarbowego, właściwemu ze względu na adres zamieszkania. Właściciel ma na to 14 dni, w przeciwnym razie, zawarta umowa będzie traktowana jako zwykła umowa najmu.

Wszystkie szczegóły dostępne są na stronie internetowej Mzuri.

[ARTYKUŁ SPONSOROWANY]


Polecamy
Biuro Podróży Sigma
Biuro Podróży Sigmaul. Św. Rocha 10 lok. 116
15-879 Białystok

Więcej informacji
1841 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39