Uniwersytet Medyczny w Białymstoku przeprowadzi innowacyjne badania dotyczące raka gruczołu krokowego. Uczelnia na ten cel otrzymała ponad 9 mln zł.
W ramach projektu UMB wraz z partnerem - Centrum Onkologii w Bydgoszczy wykona po 188 badań z 68GA-PSMA (pozytonowa emisyjna tomografia z tomografią komputerową z użyciem innowacyjnego radioznacznika 68Ga-PSMA - ang. Prostate Specific Membrane Antigen).
- Wytyczne Europejskiego Towarzystwa Urologicznego (EAU) wskazują na to, że w niektórych sytuacjach standardowe metody obrazowania mają niewystarczającą wartość diagnostyczną. W związku z tym, w oparciu o obiecujące wyniki dotychczasowych doniesień klinicznych i naukowych, zaleca się stosowanie metody PET/CT (pozytonowa emisyjna tomografia z tomografią komputerową) z użyciem innowacyjnego radioznacznika 68Ga-PSMA (ang. Prostate Specific Membrane Antigen) u pacjentów ze wczesną wznową biochemiczną po usunięciu raka prostaty oraz u chorych z rakiem gruczołu krokowego średniego i wysokiego ryzyka w przedoperacyjnej ocenie zaawansowania zmian - informuje Marcin Tomkiel, rzecznik prasowy Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku.
Rak gruczołu krokowego (RGK) jest najczęściej występującym nowotworem złośliwym w populacji męskiej w Europie, a drugim (po raku płuca) na świecie. W ostatnich latach obserwuje się stały wzrost zachorowań na RGK. W 2017 r. zdiagnozowano go, w Polsce, u ponad 16 tys. mężczyzn, odnotowano ponad 5 tys. zgonów. Umieralność z powodu tego nowotworu w krajach Unii Europejskiej to średnio 37,4/100 tys., niestety w naszym kraju jest relatywnie wysoka i wynosi 48,4/100 tys.
dorota.marianska@bialystokonline.pl