UMB chce identyfikować osoby z wysokim ryzykiem ciężkiego przebiegu COVID-19

2020.04.23 13:25
Opracowanie testu diagnostycznego wskazującego na ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19 - to kluczowe założenie badania w ramach projektu UMB rekomendowanego przez Agencję Badań Medycznych.
UMB chce identyfikować osoby z wysokim ryzykiem ciężkiego przebiegu COVID-19
Fot: MZ

Projekt UMB związany z Covid rekomendowany przez Agencję Badań Medycznych

Prezes Agencji Badań Medycznych zarekomendował pierwsze dwa projekty badań klinicznych ukierunkowanych na przeciwdziałanie COVID-19 w ramach funduszu ABM, wpierającego opracowania skutecznych metod diagnostyki i leczenia koronawirusa. Jednym z nich jest projekt Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku dotyczący identyfikacji osób z wysokim ryzykiem ciężkiego przebiegu COVID-19.

Badanie zaproponowane przez naukowców z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, pod kierownictwem prof. dr hab. Marcina Moniuszko zakłada opracowanie testu diagnostycznego wskazującego na ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19. Projekt stanowi uzupełnienie potrzeb związanych z diagnostyką i profilaktyką zakażeń COVID-19.

Jaki jest cel badania?

Celem badania jest opracowanie szybkiego testu diagnostycznego umożliwiającego identyfikację osób z wysokim ryzykiem ciężkiego przebiegu COVID-19. Test diagnostyczny przygotowany zostanie w postaci aplikacji wspierającej decyzje, przeznaczonej do użytku dla lekarzy zajmujących się pacjentami z COVID-19 i będzie zawierał moduł istotnych danych klinicznych i behawioralnych oraz moduł danych genetycznych.

- To ważny, brakujący element w obecnym systemie diagnostyki COVID-19. Wczesna identyfikacja najbardziej narażonych na powikłania osób w różnym wieku pozwoliłaby na odpowiednią, precyzyjną koncentrację środków finansowych i organizacyjnych systemu ochrony zdrowia – podsumowuje prof. dr hab. Marcin Moniuszko, lider projektu.

Drugi rekomendowany projekt to: Zastosowanie osocza ozdrowieńców w terapii chorych na COVID-19.

Ten projekt przygotował zespół badaczy z Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich we Wrocławiu pod kierownictwem prof. dr hab. Grzegorza Mazura. Proponowane badanie dotyczy zastosowania osocza ozdrowieńców w terapii chorych na COVID-19 wraz z metabolomiczną i laboratoryjną oceną postępu terapii osoczem.

Projekt zakłada, że osoby, które wyzdrowiały z COVID-19 wytworzyły przeciwciała, które neutralizują wirusa. Pobranie osocza od takiej osoby i przetoczenie jej aktualnie choremu może pomóc mu w szybszym powrocie do zdrowia. W celu przeprowadzenia badania, planowane jest włączenie 300 dawców, którzy zostali wyleczeni z COVID-19 lub przebyli zakażenie SARS-CoV-2.

Paulina Górska
24@bialystokonline.pl

1607 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39