Thriller z Billem Pullmanem i Robertem Więckiewiczem "Ukryta gra" wchodzi na ekrany białostockich kin Helios. Będzie mieć premierę w piątek (8.11). Jakie jeszcze filmy obejrzymy?
Fot: Krzysztof Wiktor
Film "Ukryta gra"
"Ukryta gra"
W czasie zimnej wojny amerykańskie tajne służby porywają genialnego matematyka, aby stanął do szachowego pojedynku przeciwko sowieckiemu mistrzowi. Międzynarodowy turniej w warszawskim Pałacu Kultury i Nauki okazuje się jednak tylko przykrywką do szpiegowskiej gry, w której stawką jest uratowanie ludzkości przed zagładą nuklearną. Reżyserem filmu jest Łukasz Kośmicki. Jest to ostatnia produkcja tragicznie zmarłego Piotra Woźniaka-Staraka.
"Baranek Shaun Film. Farmageddon"
Niesforny baranek i jego rozbekana ferajna powracają w uroczej komedii science-fiction, która rozbawi widzów nawet w najodleglejszych galaktykach.
"Salma w krainie dusz"
Witajcie w Santa Clara, meksykańskim mieście cudów. To tutaj, raz do roku, duchy zmarłych przybywają do naszego świata, aby miło spędzić dzień w towarzystwie najbliższych. Jest to czas wielkiej radości dla wszystkich poza szesnastoletnią Salmą. Osierocona dziewczynka nigdy nie poznała swoich rodziców i dlatego nie może sprowadzić ich na ziemię. Wszystko zmienia się, gdy w ręce Salmy wpada tajemniczy medalion. Dzięki mocy amuletu dziewczynka dowiaduje się, jak odszukać mamę i tatę. Wkrótce ona i jej przeszywani bracia, Jorge i Pedro, rozpoczną niezwykłą wyprawę, która przeniesie całą trójkę w zaświaty. W krainie duchów czeka ich wspaniała przygoda, w czasie której Salma odkryje prawdę o rodzinie oraz własnych, głęboko ukrytych zdolnościach. Mocach, o których nie miała dotąd pojęcia.
"Terminator: Mroczne przeznaczenie"
Linda Hamilton (Sarah Connor) i Arnold Schwarzenegger (T-800) powracają do swych ikonicznych ról w filmie "Terminator: Mroczne przeznaczenie", który wyreżyserował Tim Miller ("Deadpool"), a wyprodukowali: wizjonerski twórca James Cameron oraz David Ellison. W "Terminatorze: Mrocznym przeznaczeniu", którego akcja rozgrywa się po wydarzeniach ukazanych w filmie "Terminator 2: Dzień sądu" wystąpili także: Mackenzie Davis, Natalia Reyes, Gabriel Luna i Diego Boneta.
"Midway"
Od udanego ataku Japończyków na Pearl Harbor w 1941 roku wszystko układało się po myśli wroga. Cesarskie Siły Zbrojne kontynuowały ekspansję na południe. Ich celem była operacja przeciwko Australii, opanowanie Aleutów oraz zdobycie Midway. Amerykańska baza na atolu Midway była ważnym punktem strategicznym - jego zdobycie zdecydowanie poszerzyłoby kontrolę Japończyków na Pacyfiku. Jednak zdobycie Midaway nie było celem samym w sobie. Japończycy pragnęli przede wszystkim zniszczyć lotniskowce US Navy. Plany admirała Isoroku Yamamoto początkowo nie spodobały się Sztabowi Generalnemu Marynarki, a także Cesarskiej Armii. Sytuacja uległa zmianie po nalocie bombowym na Tokio. Yamamoto dostał zielone światło dla swoich planów. Atak nastąpił 4 czerwca o godz. 4:30 nad ranem. Spryt i niezwykła strategia amerykańskich dowódców doprowadziły do pierwszej porażki floty japońskiej od 350 lat. Klęska Japończyków złamała ich strategię. Do końca wojny nie odzyskali strategicznej inicjatywy. Był to dla nich tak wielki cios, że postanowili całkowicie utajnić to wydarzenie przed społeczeństwem. Bitwa o Midway do dziś uznawana jest za punkt zwrotny w wojnie na Pacyfiku.
"#Jestem M. Misfit"
Pewnego dnia, kiedy jej rodzice zdecydują się na powrót do Polski, wszystko się zmieni. Julia będzie musiała odnaleźć się w nowej szkole - Liceum Milenijnym rządzonym przez Ekipy: sportowców, nerdów, vlogerów, muzyków, fanek pięknego looku i VIP, której przewodzi zadufana Wiktoria. Razem z Magentą, szkolną outsiderką, i Kubą, niespełnionym muzykiem, stworzą paczkę wykluczonych.
Niedługo w szkole odbędzie się coroczny konkurs muzyczny, w którym do wygrania będzie stypendium i wyjazd do Stanów Zjednoczonych. Julia nie może przegapić takiej okazji.
Czy Julia będzie w stanie pokonać Wiktorię, królową popularności? Czy Julię i Kubę połączy coś więcej niż tylko szkolna przyjaźń?
"Niewidoczne życie sióstr Gusmão"
Rio de Janeiro w pierwszej połowie lat 50. Osiemnastoletnią Eurídice i dwa lata starszą Guidę łączą nie tylko siostrzane więzy, ale i poczucie, że nie mogą bez siebie żyć. Obie są młode, ambitne i wierzą, że świat stoi przed nimi otworem. Mimo że na co dzień przyszło im wychowywać się w konserwatywnym środowisku i nieznoszącej sprzeciwu rodzinie, każda z bohaterek ma jasny plan na życie. Eurídice chce zostać znaną pianistką, podczas gdy Guida marzy o poznaniu prawdziwej, wielkiej miłości. Niestety dramatyczne wydarzenia sprawiają, że kobiety zostają rozdzielone i zmuszone do tego, by żyć osobno, niewiele o sobie nawzajem wiedząc. Nigdy jednak nie stracą nadziei na to, że w końcu się odnajdą.
Zarówno powieść, jak i film są hołdem złożonym pokoleniom niewidzialnych kobiet, sprowadzonych kulturowo do roli wyłącznie żon i matek. Śledząc losy dwóch niepokornych sióstr, widz poznaje galerię barwnych postaci - przedstawicieli podupadłej arystokracji, brazylijskiej klasy średniej i najuboższych mieszkańców Rio.
To opowieść, którą rzeczywiście przepełnia "niewidoczne życie". Nie tylko Eurídice i Guidy, ale całej rzeszy kobiet: gospodyń domowych, matek, córek, babć, które przez wieki uczyły się milczeć i tłumić swoje aspiracje i marzenia. Choć tchnąca brazylijskim duchem, to jednocześnie niezwykle uniwersalna opowieść.
Film Karima Aïnouza nazywany jest "tropikalnym melodramatem". Do opowiedzenia dramatycznej historii sióstr korzysta on z charakterystycznej dla tego gatunku poetyki. Zabarwia ją lokalnym kolorytem, symboliką i pobudzającą zmysły muzyką. Sam reżyser powiedział w jednym z wywiadów, że film jest swego rodzajem hołdem dla wszystkich wyjątkowych kobiet, które spotkał na swej drodze. Ten film można oglądać w kinie Forum.
Repertuar kin
Anna Dycha
anna.d@bialystokonline.pl
anna.d@bialystokonline.pl