To trzeba wiedzieć
Ze względu na niskie temperatury Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Białymstoku przygotowało specjalne zalecenia.
Przede wszystkim należy słuchać aktualnych prognoz pogody w środkach masowego przekazu. Przygotujmy radio (na baterie) ustawione na częstotliwości radia regionalnego, dzięki czemu będziemy mieli dostęp komunikatów o zagrożeniu i sposobach postępowania. Jeżeli jest to możliwe, nie wychodźmy z domu. Nie planujmy wycieczek czy spacerów.
Jeżeli jednak musimy opuścić miejsce zamieszkania, zdejmijmy metalową biżuterię, ubierzmy się ciepło: najlepiej w kilka warstw odzieży, tak by łatwo było zdjąć sweter, gdy się spocimy w trakcie np. wysiłku. Włóżmy ciepłe skarpety i buty oraz zadbajmy o nakrycie głowy, szalik oraz ciepłe rękawiczki. Ważne jest też zabezpieczenie skóry twarzy i rąk przed mrozem (jedynie tłustym kremem, pod żadnym pozorem nie sięgajmy po ten nawilżający, mający w składzie wodę). Nie wychodźmy też na mróz głodni.
Ponadto należy też zachować ostrożność, poruszając się po zaśnieżonym i oblodzonym terenie. Zwróćmy uwagę na zwisające sople, zwały śniegu na dachach budynków itp. Z kolei przebywając poza terenem zabudowanym, unikajmy wędrówki na przełaj, trzymajmy się tylko przetartego szlaku lub drogi. Oczywiście przy takiej pogodzie spożywanie alkoholu jest co najmniej nie wskazane.
W czasie podróży samochodem
Jeżeli koniecznie musimy wsiąść do auta, zatankujmy pojazd do pełna, zaopatrzmy się w koce i folię termoizolacyjną, ciepłą odzież, dodatkową żywność, gorące napoje, łopatę, telefon komórkowy z możliwością ładowania baterii oraz światło zastępcze.
Jeśli podczas jazdy warunki pogodowe pogarszają się, dojedźmy do najbliższych siedzib ludzkich i przerwijmy podróż. Jeżeli w samochodzie znajduje się więcej niż jedna osoba, należy spać kolejno, na zmianę. Oczywiście pod kocem lub śpiworem. Co godzinę trzeba uruchomić silnik na ok. 10 min, włączając ogrzewanie. Dla utrzymania ciepła wskazane jest siedzenie współpasażerów blisko siebie. Do tego wykonujmy co jakiś czas lekkie ćwiczenia ruchowe dla utrzymania krążenia krwi, starajmy się nie przebywać w jednej pozycji zbyt długo, od czasu do czasu klaskajmy w dłonie, poruszajmy ramionami i nogami, żeby utrzymać normalny obieg krwi.
Unikajmy zbędnego lub nadmiernego wysiłku (mroźne otoczenie powoduje dodatkowe obciążenie dla serca – nadmierny wysiłek, tj. odgarnianie śniegu czy pchanie samochodu, może wywołać dolegliwości zdrowotne).
Zwracajmy uwagę na oznaki odmrożeń lub wychłodzenia organizmu.
Odmrożenia - co robić?
Przy odmrożeniach kończyn zanurzmy je w letniej wodzie o temperaturze ciała zdrowego człowieka. Na inne części ciała nałóżmy ciepłe (nie gorące) okłady. Nie podawajmy alkoholu osobie dotkniętej odmrożeniem lub wychłodzeniem, szczególnie gdy nie ma możliwości zapewnienia jej ciepłego schronienia. Unikajmy podawania kawy - ze względu na zwartość kofeiny, nie aplikujmy też żadnych leków bez dodatkowych wskazań.
Wychłodzenie - jest stanem, gdy temperatura wewnętrzna ciała spada poniżej -35°C.
Objawami wychłodzenia są zaburzenia świadomości - do śpiączki włącznie, powolna mowa, poczucie wyczerpania, zaburzenia mowy, senność. Jeśli u kogoś podejrzewane jest wystąpienie odmrożenia lub wychłodzenia - rozpocznijmy powolne ogrzewanie osoby. Zdejmijmy przemarznięte ubranie, ułóżmy osobę na suchej tkaninie i okryjmy całe ciało kocem, folią aluminiową - ogrzewajmy ją własnym ciałem. W przypadku podejrzenia o odmrożenie którejś z części ciała natychmiast skontaktujmy się z lekarzem.
Pamiętajmy, że chwilowa poprawa pogody oraz cisza nie oznaczają, że jest bezpiecznie. Przed wyjściem upewnijmy się więc, jaka jest sytuacja.
Zobacz też: "Zimowy ratownik". Będą dodatkowe patrole
dorota.marianska@bialystokonline.pl