Uczniowie znów mogą zgłaszać się na Młodzieżowy Uniwersytet Przyrodniczy. Ruszył nabór

2023.01.16 16:50
Ruszyła rekrutacja do trzeciej edycji Młodzieżowego Uniwersytetu Przyrodniczego Wydziału Biologii Uniwersytetu w Białymstoku. Ilość miejsc ograniczona.
Uczniowie znów mogą zgłaszać się na Młodzieżowy Uniwersytet Przyrodniczy. Ruszył nabór
Fot: UwB

Do 10 lutego Wydział Biologii Uniwersytetu w Białymstoku przyjmuje zgłoszenia do trzeciej edycji Młodzieżowego Uniwersytetu w Przyrodniczego. W zajęciach pod okiem wykwalifikowanej kadry będzie mogło wziąć udział 216 osób.

Celem Młodzieżowego Uniwersytetu Przyrodniczego jest pokazanie bioróżnorodności. Uczestnicy warsztatów oraz wykładów będą mieli okazję m.in. poznawać i wykorzystywać różne technologie, które pomagają badać i chronić bioróżnorodność.

- W tej edycji Młodzieżowego Uniwersytetu Przyrodniczego połączymy osiągnięcia z dziedziny nauk przyrodniczych i ścisłych: biologii, chemii, fizyki, informatyki i matematyki. Chcemy np. pokazać, jak w zachowaniu i rozwijaniu bioróżnorodności może nam pomagać sztuczna inteligencja. Uczestnicy projektu będą pracować w laboratoriach każdego z kampusowych wydziałów i instytutów. Podczas warsztatów zastosują podstawowy i specjalistyczny sprzęt, m.in. mikroskopy świetlne i binokulary, urządzenia do wizualizacji 3D w zestawach z mikroskopami świetlnymi, zestawy do elektroforezy DNA, fitotrony, oprogramowanie GIS (system informacji geograficznej), chromatografy, fotopułapki, termowizory, detektory ultradźwiękowe – zapowiada koordynująca projekt dr hab. Ada Wróblewska, prof. UwB.

Zajęcia będą prowadzone przez nauczycieli akademickich oraz doktorantów z Wydziałów Biologii, Chemii, Fizyki, Matematyki oraz Instytutu Informatyki Uniwersytetu w Białystoku. Organizatorzy opowiedzą też o sztucznej inteligencji w rękach biologa molekularnego, luminescencji, sieci neuronowej, zielonej energii czy matematycznym modelowaniu zjawisk przyrodniczych.

Studenci Młodzieżowego Uniwersytetu Przyrodniczego otrzymają też dzienniczek zatytułowany "Hipokamp". Znajdą tam nie tylko opisy poszczególnych warsztatów, ale również zadania w formie eksperymentów i obserwacji.

- Każdy uczestnik weźmie udział w 12 spotkaniach, trwających łącznie 4 miesiące. Uczniowie będą pracować w grupach wiekowych: klasy I-III oraz V-VIII szkół podstawowych, a także I-IV szkół ponadpodstawowych. Grupy będą niewielkie, dwunastoosobowe, co zapewni uczniom komfort i indywidualne podejście prowadzących. Cały projekt został przez nas podzielony na 3 tury (po jednej w semestrze akademickim), w każdej z nich będą uczestniczyć 72 osoby – wyjaśnia prof. Wróblewska.

W projekcie jakim jest Uniwersytet Przyrodniczy może uczestniczyć młodzież nie tylko z województwa podlaskiego, warmińsko-mazurskiego, mazowieckiego oraz lubelskiego.

Trzecia edycja projektu Młodzieżowy Uniwersytet Przyrodniczy została dofinansowana przez Ministerstwo Edukacji i Nauki w ramach programu „Społeczna Odpowiedzialność Nauki”. Poprzednie realizowane były w latach 2017-2018 oraz 2020-2022.

Osoby, które chciałyby się zgłosić mogą wysyłać formularz tutaj: Młodzieżowy Uniwersytet Przyrodniczy.

Justyna Fiedoruk
justyna.f@bialystokonline.pl

1545 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39