Uczniowie wezmą również udział w bezpłatnych warsztatach z historii mówionej, robienia wywiadów oraz rejestracji video (chętni mogą wciąż się na nie zgłaszać). Pozyskane materiały w formie mobilnej ekspozycji będzie można zobaczyć w ośmiu przygranicznych miejscowościach.
Multimedialna wystawa jest częścią antydyskryminacyjnego projektu "Przygraniczni w działaniu". Wszystko, co zrobią pod okiem specjalistów ze Stowarzyszenia Praktyków Kultury, zostanie zaprezentowane w ośmiu przygranicznych miejscowościach: Krynkach, Michałowie, Dołhobyczowie, Białowieży, Hajnówce, Gródku, Przewodowej i Mirczy.
- W lipcu i sierpniu zbieramy lokalne historie. Razem z młodzieżą rozmawiamy z przedstawicielami wszystkich pokoleń, zbieramy wspomnienia, zapomniane słowa, piosenki, anegdoty, opowieści o dawniejszych zwyczajach i obchodzonych świętach. Szukamy przejawów lokalnej, niepowtarzalnej wielokulturowości – mówi Lena Rogowska ze Stowarzyszenia Praktyków Kultury. - Zebrane opowieści przekształcimy w multimedialną wystawę, która będzie podróżować po przygranicznych miejscowościach i zostanie pokazana ich mieszkańcom – dodaje.
Osoby, które chciałyby wziąć udział w warsztatach - poznać lepiej lokalną historię oraz wspólnie obalać stereotypy dotyczące mniejszości narodowych, mogą zgłaszać się pod nr telefonu: 693 432 745.
justyna.f@bialystokonline.pl