Osoby pobierające rentę rodzinną lub po zmarłym rodzicu muszą pamiętać o formalnościach
Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że studenci i uczniowie pobierający rentę rodzinną po zmarłym rodzicu lub opiekunie mają obowiązek zawiadomić placówkę o dalszym kontynuowaniu nauki bądź jej zaprzestaniu. Zapomnienie o tym może spowodować utratę świadczenia.
Renta rodzinna przysługuje dzieciom do ukończenia 16. roku życia, jeśli nie kontynuują naukę. Ci, którzy wciąż się uczą, mogą pobierać świadczenie aż do zakończenia edukacji, lecz nie dłużej niż do 25. roku życia. Chyba że urodziny te przypadają w trakcie ostatniego roku studiów – wówczas świadczenie przysługuje do końca roku akademickiego.
- Gdy uprawnione do renty dziecko uczy się, to jest ona wypłacana jest przez rok szkolny oraz wakacje. Zaraz po letnich feriach, bądź jeszcze w trakcie ich trwania, uczniowie szkół ponadpodstawowych powinni złożyć w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych wniosek o dalszą wypłatę świadczenia wraz z zaświadczeniem o dalszej nauce. Takie potwierdzenie wydaje placówka, w której dziecko się uczy – wyjaśnia Katarzyna Krupicka, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego.
Jeszcze jest trochę czasu
Zaświadczenie o dalszej nauce uczniowie szkół ponadpodstawowych mają obowiązek dostarczyć do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych we wrześniu. Z kolei studenci – do końca października. Jeśli chcą, by renta była wypłacana bez przerwy – trzeba zadbać, by najpóźniej w ciągu miesiąca od ostatniej wypłaty złożyć do ZUS-u wniosek wraz z zaświadczeniem o kontynuowaniu nauki.
- Abiturient, który ukończył szkołę średnią i został przyjęty na studia, chcąc otrzymać wypłatę renty za wrzesień, powinien dostarczyć zaświadczenie potwierdzające przyjęcie na studia. Musi dostarczyć je do nas najpóźniej do końca września – wyjaśnia Krupicka. – Formalne potwierdzenie, że jest studentem danej szkoły wyższej, musi obowiązkowo dostarczyć na początku października – dodaje rzeczniczka.
W przypadku, gdy uczeń lub student zaprzestanie nauki, musi jak najszybciej zawiadomić o tym ZUS, by móc wstrzymać wypłatę renty rodzinnej. Jeśli tego nie zrobi, wówczas zakład będzie nadal wypłacać świadczenie, jednak niezależnie pobrane będzie trzeba później zwrócić z odsetkami.
justyna.f@bialystokonline.pl