80 tys. pań na uczelniach technicznych
Aktualnie na polskich publicznych uczeniach technicznych studiuje ponad 80 tys. pań. Jak się okazuje, 4 lata temu było ich jednak więcej – ponad 113 tys. Czy to oznacza, że kobiety znów rzadziej stawiają na politechniki? Okazuje się, że nie. Powodem jest raczej niż demograficzny oraz mniejsza liczba osób studiujących.
Obecnie dziewczyny to około 36% studentów politechnik. Wciąż jednak chętniej wybierają one uniwersytety. Jak wynika z raportu Kobiety na Politechnikach 2019, na uczeniach technicznych najrzadziej studiują elektrotechnikę, automatykę i robotykę oraz mechatronikę. Chętniej zaś wybierają biotechnologię, architekturę, inżynierię biomedyczną, grafikę, matematykę i zarządzanie.
- Udział kobiet studiujących na uczelniach technicznych ustabilizował się, a w tym roku doświadczamy nieznacznego spadku. Politechniki nasyciły się kobietami i być może potrzebne są nowe kroki, nowe działania, które pozwolą ten udział kobiet na politechnikach zwiększać – mówiła dr Bianka Siwińska, dyrektor zarządzająca Fundacji Perspektywy, która przedstawiła też statystyki dotyczące kadry naukowej: wśród doktorów kobiety stanowią na uczelniach technicznych 34%, doktorów habilitowanych – 27%, a profesorów jedynie 14%. - Kariery kobiece na uczelniach technicznych pozostają w dalszym ciągu w tyle za karierami budowanymi przez mężczyzn – komentowała.
Co ciekawe, pań na próżno szukać także wśród rektorów, a jeśli chodzi o prorektorów - to jest ich 12. Zaledwie co piąty dziekan wydziału technicznego "nosi spódnicę".
- Potrzeba szczególnie mądrych działań, by zwiększać potencjał kobiet na kierunkach związanych z nowymi technologiami – podkreślała Siwińska.
W ubiegłym roku zauważono, iż coraz więcej dziewczyn interesuje się kierunkami informatycznymi, obecnie takich studentek jest ponad 12 tys. Większy odsetek kobiet studiuje na kierunkach związanych z analizą i przetwarzaniem danych (ponad 40%). Na kierunku informatyka i ekonometria kobiety stanowią ponad 32%. Niewiele pań wybiera zaś informatykę przemysłową.
W planach polskich uczelni jest wsparcie kobiet w IT, przygotowano więc pogramy dla studentek informatyki "IT for SHE" czy też stypendia "Nowe technologie dla dziewczyn".
- Mamy 36% pań na Politechnice Warszawskiej. Musimy mieć jednak skąd nabierać. Jeżeli dziewczyny nie pójdą w szkołach średnich do klas matematycznych, a przynajmniej ogólnych, to nie będziemy mieć ich na politechnikach – stwierdził prorektor Politechniki Warszawskiej dr hab. inż. Janusz Walo.
- Gdybyśmy mówili o modelu jako układzie dynamicznym, to być może jest to silny punkt równowagi, z którego bardzo trudno jest się wybić. Trzeba zmienić warunki początkowe, być może podjąć działanie na niższym poziomie, czyli w sprofilowanych klasach licealnych – mówi prodziekan Wydziału Informatyki Politechniki Białostockiej dr hab. Dorota Mozyrska. - Jako uczelnie powinniśmy zejść z piedestałów i otworzyć się jeszcze bardziej na szkoły, i podkreślać wagę kształcenia informatycznego, programistycznego i matematycznego w szkołach podstawowych.
Politechniki zapraszają na Dni Otwarte
11 kwietnia odbędzie się Ogólnopolski Dzień Otwarty dla Dziewczyn. Na Politechnice Białostockiej z tej okazji przygotowano cykl wydarzeń pod hasłem: "W sieci PB".
"Chcemy pokazać, dlaczego warto studiować na kierunkach informatycznych i pokrewnych, rozbudzić ciekawość i zainteresowanie nowoczesnymi technologiami. Podpowiemy, jak zadbać o swoje bezpieczeństwo w sieci, zdradzimy, co maszyny odczytują z naszych twarzy. Zaprosimy do rozmów maturzystki, studentki, pracownice Politechniki Białostockiej i nasze absolwentki. Na deser zaproponujemy informatyczne wyzwania, prezentacje robotów i wirtualny spacer" - zachęcają organizatorzy wydarzenia.
Szczegóły odnośnie godzin wykładów i spotkań dostępne są na stronie Politechniki Białostockiej.
justyna.f@bialystokonline.pl