Dzięki temu programowi uczelnie mogą wysyłać swoich studentów na praktyki w administracji. W sumie zapewniono dla nich ponad 16 tys. miejsc. Dzięki temu młodzi ludzie mają szansę wykorzystania w praktyce dotychczas zdobytych umiejętności. Jest to też możliwość nawiązania ciekawych kontaktów i znajomości. Dlatego coraz więcej osób chce odbywać praktykę jeszcze w trakcie nauki. I słusznie, bowiem doświadczenie zawodowe jest dzisiaj jednym z najważniejszych wymogów stawianych przez pracodawców.
Rządowy program praktyk dla studentów w administracji dotyczy tylko obowiązkowych praktyk, które wynikają z programu kształcenia. Studenci nie otrzymują za nie żadnego wynagrodzenia. Od czerwca 2015 roku studenci mogą odbywać praktyki w ponad 1500 urzędach administracji państwowej w całym kraju.
Praktyki odbywają się na podstawie opracowanego przez uczelnię programu, który powstaje na podstawie kierunku studiów.
Praktykantem może być tylko i wyłącznie osoba z ważną legitymację studencką. Osoba, która zgłasza się na praktyki, musi mieć również ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków obejmujące okres praktyki, zapewnione przez uczelnię lub we własnym zakresie. Praktyka odbywa się na podstawie pisemnego porozumienia dotyczącego przyjęcia na praktykę studencką zawartego między uczelnią a urzędem.
Jeśli chodzi o Białystok, to obecnie praktykanci są poszukiwani m.in. w Podlaskim Urzędzie Wojewódzkim (np. w dziale nadzoru i kontroli, polityki społecznej lub w wydziale spraw obywatelskich i cudzoziemców), Sądzie Okręgowym w Białymstoku oraz Oddziale ZUS w Białymstoku.
Aktualna oferta praktyk dostępna jest na www.oferty.praca.gov.pl.
Wszystkie wzory dokumentów oraz komplet informacji o programie można znaleźć na stronie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oraz na stronie Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
Program praktyk studenckich w administracji rządowej ma zapewnić studentom dostęp do rynku pracy.
justyna.f@bialystokonline.pl