Uczelnia podjęła kroki wobec autora kontrowersyjnego tekstu. To dopiero początek

2017.02.01 15:59
Władze Uniwersytetu w Białymstoku podjęły decyzję o wszczęciu procedury dotyczącej postępowania dyscyplinarnego wobec dr. hab. Piotra Nowaka, który w ogólnopolskim dzienniku wyrażał potrzebę wprowadzenia ograniczonej dyskryminacji na uczelniach.
Uczelnia podjęła kroki wobec autora kontrowersyjnego tekstu. To dopiero początek
Fot: Justyna Fiedoruk

Piotr Nowak, prof. wykładający na filozofii na Uniwersytecie w Białymstoku, "zabłysnął" na początku roku artykułem zamieszczonym w "Rzeczpospolitej", w którym zastanawiał się, czy ludzie niezrównoważeni psychicznie powinni być przyjmowani na uczelnię i opowiada się w nim za potrzebą ograniczonej dyskryminacji.

Jako przykład podawał studenta z zespołem Aspergera, który przeszkadza w zajęciach, a w artykule, zamiennie do nazwy zaburzenia, używa takich słów jak wariat, co pomijając dyskryminacyjny ton, jest błędem merytorycznym, ponieważ zespół Aspergera nie jest chorobą psychiczną.

Artykuł wywołał burzę w środowisku akademickim, a na dr. hab. Nowaka spadła fala krytyki. Od jego publikacji odcięły się również władze białostockiej uczelni, które jednak postanowiły zareagować. W środę (1.02) rektor UwB prof. Robert Ciborowski podjął decyzję o rozpoczęciu procedury dotyczącej postępowania dyscyplinarnego wobec prof. Nowaka.

- Postępowanie będzie prowadzone pod kątem ewentualnego naruszenia regulaminu studiów oraz uchwał Senatu UwB z 2009 r. dotyczących dostępności studiów dla osób niepełnosprawnych i rozwiązań ułatwiających studiowanie studentom niepełnosprawnym Uniwersytetu w Białymstoku - mówi Katarzyna Dziedzik, rzecznik UwB. 

Sama decyzja rektora nie oznacza jeszcze wszczęcia procedury. Najpierw rzecznik dyscyplinarny UwB na wniosek rektora przeprowadzi postępowanie wyjaśniające. W zależności od jego wyników - rzecznik może skierować do uczelnianej komisji dyscyplinarnej wniosek o wszczęcie postępowania i ukaranie pracownika. To komisja wydaje orzeczenie o ewentualnej karze.

Nie jest to jedyne działanie, które podjęto na uczelni po sprawie z artykułem. Dodatkowo rektor UwB zdecydował o organizacji serii szkoleń dotyczących pracy z osobami niepełnosprawnymi dla pracowników na wszystkich wydziałach. 

- Zakres szkoleń będzie dopasowany do sytuacji i rodzajów niepełnosprawności studentów w tych jednostkach. Ich główny cel to podniesienie świadomości pracowników co do potrzeb studentów z niepełnosprawnościami, narzędzi i metod pracy z nimi. Szkolenia będą uzupełnieniem stałej oferty wsparcia oferowanego przez pełnomocnika rektora ds. osób niepełnosprawnych, z której w miarę potrzeby również mogą korzystać pracownicy uczelni i wielu tę sposobność już wykorzystało - tłumaczy Katarzyna Dziedzik.

Mateusz Nowowiejski
mateusz.nowowiejski@bialystokonline.pl

1825 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39