W marcu parlamentarzyści z Platformy Obywatelskiej złożyli do Trybunału Konstytucyjnego wniosek o zbadanie zgodności z Konstytucją RP, a także z Ustawą o samorządzie gminnym rozporządzenia, które pozwoliło na uchylenie utworzenia gminy Grabówka. Złożenie wniosku uzasadniali oni tym, że nie przeprowadzono obligatoryjnych w takich przypadkach (proces przygotowania rozporządzenia) konsultacji społecznych.
Natomiast 1 czerwca Trybunał Konstytucyjny ogłosił orzeczenie w tej sprawie. Uznał, że nie zostały przeprowadzone konsultacje z mieszkańcami jednostek samorządu terytorialnego, których rozporządzenie to dotyczyło. Mowa o rozporządzeniu uchylającym utworzenie gminy Grabówka. Konsultacje zrealizowano wyłącznie w kwestii rozporządzenia o utworzeniu gminy Grabówka, a to zdaniem TK za mało.
"Konsultacje dotyczące utworzenia gmin (Trybunał zajmował się również gminą Szczawa z Małopolski – przyp. red.) były przeprowadzone w innym celu niż ten, który zamierzano osiągnąć, wydając rozporządzenie uchylające" – możemy przeczytać w uzasadnieniu wyroku Trybunału Konstytucyjnego.
TK zwrócił też uwagę na fakt, że rozporządzenie uchylające datowane jest na 28 grudnia 2015 r. Oznacza to, że zostało wydane tuż przed zaplanowanym na 1 stycznia 2016 r. wejściem w życie rozporządzenia o utworzeniu gminy Grabówka.
W ocenie Trybunału Konstytucyjnego takie działanie prawodawcze Rady Ministrów budzi wątpliwość co do jego zgodności z zasadą budowania zaufania obywateli do państwa i stanowionego przez nie prawa.
Ogólnie biorąc pod uwagę nieprawidłowości dotyczące trybu wydania rozporządzenia uchylającego, Trybunał orzekł o niekonstytucyjności tego rozporządzenia.
dorota.marianska@bialystokonline.pl