Uchodźcy mogą już składać wnioski o numer PESEL w Białymstoku

2022.03.16 14:03
Ruszył proces nadawania numerów PESEL uchodźcom z Ukrainy. Po jego otrzymaniu, od czwartku (17.03) będą oni mogli udać się do MOPR-u po jednorazowe świadczenie 300+ oraz po m.in. świadczenia rodzinne.
Uchodźcy mogą już składać wnioski o numer PESEL w Białymstoku
Fot: Malwina Witkowska

Proces rozpoczęty

Od środy (16.03) uchodźcy z Ukrainy mogą rozpocząć procedurę nadania numeru PESEL. Ten proces jest rozwiązaniem, które zostało wprowadzone w uchwalonej w sobotę (12.03) przez Sejm RP specustawie.

- To pierwszy raz, kiedy urzędy gminy będą obsługiwały obcokrajowców w kwestii uzyskania numeru PESEL - mówi Przemysław Tuchliński, zastępca prezydenta Białegostoku. - Dlatego mamy prośbę do mieszkańców Białegostoku o wyrozumiałość i cierpliwość. A z drugiej strony mamy prośbę do wszystkich Ukraińców, którzy są w Białymstoku, żeby nie wszyscy na raz przychodzili do urzędu, ponieważ obsługa jednej osoby trwa średnio 30 minut. Ten proces będzie trwał i będziemy starali się jak najszybciej te wszystkie osoby obsłużyć - podkreśla zastępca.

Tuchliński ostrzega, że może zwiększyć się czas oczekiwania białostoczan, którzy chcieliby nadać numer PESEL narodzonemu dziecku, albo złożyć wniosek o dowód osobisty.

- Rozpoczęliśmy przyjmowanie wniosków o godz. 7.30. W tej chwili w kolejce stoi ponad 30 osób. Otworzyliśmy dodatkowe stanowisko nr 6 z uwagi na to, że obsługujemy, ze względu na warunki techniczne, wnioski o nadanie numeru PESEL na stanowiskach dowodów osobistych. Musimy salę podzielić tak, żeby sprawy związanymi z dowodami również można było załatwić. Mam nadzieję, że wszystko sprawnie pójdzie - liczy Krzysztof Chojnowski, dyrektor Departamentu Obsługi Mieszkańców.

Jak zaznacza, największy problem jest z transkrypcją i transliteracją z cyrylicy, aczkolwiek urzędnicy sobie z tym poradzą.

Świadczenia pieniężne i rodzinne

Numer PESEL jest kluczowy, jeżeli chodzi o dostęp do różnego typu usług publicznych i społecznych, z których obywatele Ukrainy na podstawie specustawy będą mogli skorzystać.

- Po dopełnieniu formalności, czyli rejestracji w systemie PESEL, osoby z Ukrainy są uprawnione do świadczeń pieniężnych i niepieniężnych. Jeżeli chodzi o miasto Białystok, wnioski o jednorazowe świadczenie 300+, takie można powiedzieć "na start", należy składać w budynku przy ul. Klepackiej 18 - przekazuje dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Białymstoku Agnieszka Górska.

Tam uchodźcy będą mogli złożyć wnioski o świadczenia rodzinne, a jeżeli będzie to konieczne, pracownicy pomogą w ich wypełnianiu.

- W centrum miasta przy ul. Białej 13/33 (wejście od ul. Zamenhofa) jest zespół pracowników, który zajmuje się obsługą cudzoziemców. Tam obywatele Ukrainy, ale i z innych państw mogą zasięgnąć informacji o przysługujących uprawnieniach z zarówno pomocy społecznej, jak i ze świadczeń w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych i świadczeń zdrowotnych - dodaje Agnieszka Górska.

Aktualnie w Białymstoku przebywa ok. 6 tys. Ukraińców, ale liczba ta może być większa ze względu na to, że magistrat nie ma danych o osobach, które zamieszkały np. w mieszkaniach osób prywatnych.

Jak otrzymać PESEL?

Wniosek o nadanie numeru PESEL można osobiście złożyć w dowolnym organie gminy. W Białymstoku sprawę można załatwić w Departamencie Obsługi Mieszkańców Urzędu Miejskiego przy ul. Branickiego 3/5. Sala obsługi interesantów znajduje się na parterze.

- Dzieci do 12. roku życia nie muszą być obecne przy składaniu wniosku, z wyjątkiem sytuacji, w której jego tożsamość będzie ustalana w oparciu o oświadczenie - zaznacza Przemysław Tuchliński.

Numer PESEL mogą uzyskać osoby, które są obywatelami Ukrainy; są obywatelami Ukrainy i mają Kartę Polaka; są członkiem najbliższej rodziny obywateli Ukrainy, którzy mają Kartę Polaka; są w związku małżeńskim z obywatelem/lką Ukrainy, ale nie mają obywatelstwa ukraińskiego oraz przybyli po 24 lutego 2022 r. na terytorium Polski bezpośrednio z terenu Ukrainy w związku z prowadzonymi tam działaniami wojennymi.

Aby uzyskać PESEL, należy przygotować wniosek o jego nadanie i kolorowe zdjęcie na papierze fotograficznym w rozmiarach 35x45 mm.

- Zdjęcia można wykonać bezpłatnie w dwóch punktach fotograficznych: przy ul. Warszawskiej 79/18 od poniedziałku do piątku w godz. 8.00-18.00, a w soboty w godz. 10.00-15.00 oraz przy ul. Skłodowskiej-Curie 14B/1 od poniedziałku do piątku w godz. 9.00-17.00. Co ważne, najpierw trzeba zrobić zdjęcie, a później pójść do urzędu - podkreśla wiceprezydent.

Ponadto konieczny jest dokument potwierdzający dane, które są we wniosku. Jeżeli osoba nie posiada takiego dokumentu, może złożyć oświadczenie o jego braku pod rygorem odpowiedzialności karnej. Usługa nadania numeru jest bezpłatna, a wnioskodawca otrzyma wydruk potwierdzający nadanie numeru PESEL.

Urząd Miejski przyjmuje interesantów w godzinach: poniedziałek 8.00-17.00, wtorek–piątek 7.30-15.30. Raz w miesiącu są również pracujące soboty (8.00-14.00) - najbliższa będzie 2 kwietnia.

Malwina Witkowska
malwina.witkowska@bialystokonline.pl

1769 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39