Tematyka wystawy sięga czasów II wojny światowej, gdy z inicjatywy niemieckiego przedsiębiorcy Oskara Steffena w białostockim getcie powstała pracownia malarska. Dwudziestu utalentowanych malarzy i malarek ze środowiska białostockiego, warszawskiego i łódzkiego zostało tam przymusowo zatrudnionych do kopiowania arcydzieł malarskich, które potem były sprzedawane na terenie Trzeciej Rzeszy. Niestety, artystów i artystki spotkał tragiczny los, kiedy plany przedsiębiorcy musiały ustąpić przed zbrodniczymi zamierzeniami przywódców III Rzeszy.
Ekspozycja będzie prezentować przedwojenne prace tych artystów. Będzie można znaleźć nazwiska takie jak Abraham Behrmann, Stanisława Centnerszwerowa, Tobiasz Haber, Natalia Landau, Bernard Rolnicki, Oskar Rozaniecki oraz Efraim i Menasze Seidenbeutlowie. Kuratorem wystawy jest dr Janusz Noniewicz, wykładowca Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.
W trakcie wystawy będzie można zapoznać się z obszernym opracowaniem dotyczącym tematu kopistów oraz przedwojennych losów najbardziej żywotnych żydowskich środowisk artystycznych. Autorką tej publikacji jest Elena Makarova, izraelska literatka i badaczka sztuki żydowskiej. Jej książka rzuca nowe światło na zapomnianych artystów, przywracając im miejsce w historii sztuki.
Warto również zaznaczyć, że równocześnie na piętrze Galerii im. Sleńdzińskich będzie prezentowana wystawa pod tytułem "Relikwie". Będzie można zobaczyć na niej najcenniejsze obiekty, które zostały odkryte w październiku 2022 r. na strychu bożnicy Cytronów.
Wernisaż wystawy "Kopiści" odbędzie się w czwartek (10.08) w Galerii im. Sleńdzińskich. Ekspozycję będzie można oglądać do 12 listopada.
Więcej informacji: Kopiści. Zapomniani artyści białostockiego getta.
24@bialystokonline.pl