Dom Kultury "Śródmieście" w Białymstoku posiada ponad 30 lat doświadczenia w prowadzeniu zajęć dla mieszkańców Białegostoku. Obok szerokiej oferty dla dzieci i młodzieży, m.in. Ognisko Muzyczne, Pracownia Plastyczna czy Pracownia Projektowania Graficznego, DKŚ ma także propozycje dla dorosłych.
– Zapraszamy osoby dorosłe do uczestnictwa w naszych zajęciach. Każdy czas jest odpowiedni na rozwijanie swoich pasji – zachęca Helena Szuhalska, kierownik Działu Edukacji Artystycznej i Promocji Domu Kultury "Śródmieście" w Białymstoku.
Sztuki plastyczne
Miłośnicy sztuk plastycznych mogą spróbować swoich sił na zajęciach w Grupie Artystycznej "Mistral". Prowadzić je będzie Marta Pokojowczyk, absolwentka historii sztuki na Uniwersytecie Wrocławskim oraz malarstwa na Akademii Sztuk Pięknych im. E. Gepperta we Wrocławiu.
Kto może się zgłosić na zajęcia?
– Każdy, kto chciałby rozwijać swoje pasje plastyczne i jest zainteresowany rozwojem, pracą manualną i twórczą. Nie trzeba mieć wcześniejszego doświadczenia. Warto mieć chęci i być otwartym na "nowe" – podkreśla Marta Pokojowczyk.
Program zajęć łączy teorię z praktyką. Będzie można więc poznać historię sztuki, ale przede wszystkim różne techniki plastyczne – rysunek czy malarstwo. Zajęcia obejmują pracę z ołówkiem czy węglem, ale też wskazówki dotyczące światłocienia i budowania bryły. Uczestnicy mają szansę znaleźć własną drogę i swoje ulubione medium.
– Zajęcia zakończą się wystawą, która będzie podsumowaniem 10-miesięcznego – od września do czerwca – cyklu spotkań. To takie pozytywne, oficjalne zwieńczenie, podczas którego każdy może zobaczyć efekty swojej pracy i pokazać je bliskim – mówi Marta Pokojowczyk.
Marta Pokojowczyk od 2015 roku profesjonalnie zajmuje się tkactwem ręcznym. W swojej twórczości podejmuje interdyscyplinarne działania z obszarów tkactwa ręcznego i malarstwa, które objawiają się najpełniej w tworzeniu ręcznie tkanych obrazów – pejzaży. W 2019 roku w ramach stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, zrealizowała na Podlasiu projekt Tkactwo 3D, którego głównym filarem była nauka i implementacja tradycyjnych technik tkackich takich jak: tkanina dwuosnowowa, sejpak i perebory w projektowaniu współczesnych form tkackich. Obecnie Atelier Marty Pokojowczyk znajduje się w Supraślu. Prace artystki prezentowane były na wystawach indywidualnych i grupowych w kraju i za granicą.
Dużo śmiechu i dobrej zabawy
W swoje kręgi zaprasza także rozpoznawalny już Kabaret "Lumbago". Powstał w 2007 r. Tworzą go seniorzy, którzy z pasją i zaangażowaniem przygotowują swoje występy. W repertuarze mają skecze, monologi, fraszki i piosenki.
– Zapraszamy osoby, które chcą spędzić wolny czas na wesoło – zachęca Adam Zieleniecki, aktor Białostockiego Teatru Lalek prowadzący grupę. – Z piosenką na ustach zaczynamy młodość od początku. Młodość rozpoczyna się przecież po 60.
Kabaretowa grupa nie ma jednak wiekowych ograniczeń. Jak zaznacza Adam Zieleniecki, dołączyć mogą do niej także osoby w wieku np. 40 czy 50 lat. Przeszkodą nie jest też lęk przed występem na scenie. Spotkania w Kabarecie są jak terapia – dzięki nim można skutecznie przezwyciężyć tremę, zrealizować swoje pasje, a może nawet odkryć nowe.
Kabaret "Lumbago" z powodzeniem brał udział w wielu przeglądach, na których zdobywał nagrody i wyróżnienia.
Prowadzący grupę Adam Zieleniecki jest absolwentem Wydziału Lalkarskiego PWST w Białymstoku. W 2021 roku obchodził jubileusz 35-lecia pracy artystycznej. Otrzymał wówczas Nagrodę Artystyczną Prezydenta Miasta Białegostoku. Szerszej publiczności znany jest z ról filmowych – zagrał m.in. policjanta w komediowej sadze "U Pana Boga...". Odtwórca roli Augusta II Mocnego w inscenizacji w ogrodach Pałacu Branickich podczas ostatniej edycji Festiwalu Barokowe Ogrody Sztuki.
Szczegółowe informacje na temat zapisów można uzyskać w sekretariacie Domu Kultury "Śródmieście". Zajęcia będą odbywać się w siedzibie DKŚ (ul. Jana Kilińskiego 13) oraz w Pracowni Plastycznej DKŚ (ul. Icchoka Malmeda 17).
anna.kulikowska@bialystokonline.pl