Mokradła to zbiorczy termin, jakim określa się aż 40 typów obszarów podmokłych. Są to miejsca niezwykle ważne dla ptaków, które korzystają z nich w okresie lęgowym i podczas wędrówek. W 2011 r. lista terenów objętych konwencją ramsarską liczyła 1933 zajmujących łącznie powierzchnię 189 hektarów. W Polsce, która ratyfikowała konwencję w roku 1978, wyznaczono dotychczas 13 najcenniejszych obszarów wodno-błotnych.
Hasło tegorocznego Światowego Dnia Mokradeł brzmi: Wetland Tourism - A Great Experience (dosł. Turystyka mokradłowa - wspaniałe doświadczenie). Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków, świadome znaczenia osobistego kontaktu z przyrodą w rozwijaniu zainteresowania jej ochroną, zachęca do odwiedzania zarządzanych przez OTOP rezerwatów. Znajdują się one na Pomorzu Zachodnim (społeczny rezerwat Karsiborska Kępa), nad Zatoką Gdańską (rezerwat Beka) oraz w Dolinie Biebrzy, w otulinie Biebrzańskiego Parku Narodowego.
Z okazji Światowego Dnia Mokradeł 2012 OTOP przygotowało specjalny przewodnik po rezerwatach. Jest on do pobrania na stronie www.otop.org.pl.