Trzy dni świętowania. Prawosławne Święta Bożego Narodzenia

2021.01.06 08:49
6 stycznia rozpoczynają się Święta Bożego Narodzenia dla wiernych kościoła prawosławnego. Tego dnia obchodzona jest wigilia, a 7 stycznia - narodzenie Chrystusa.
Trzy dni świętowania. Prawosławne Święta Bożego Narodzenia

Święta Bożego Narodzenia

W środę (6.01) wierni prawosławni oraz grekokatolicy świętują Wigilię Narodzenia Pańskiego. Tego dnia wszystkich wyznawców obowiązuje ścisły post. Rano w cerkwi odprawiane są tzw. wielikije czasy z paramijami i Ewangelią, która mówi o Bożym Narodzeniu i jego znaczeniu. Natomiast po południu rozpoczyna się nabożeństwo całonocnego czuwania, a o godzinie 2.00 w nocy – wsianoczna.

Pierwszego dnia świąt (7.01) obchodzone jest narodzenie Jezusa w Betlejem, natomiast drugiego czci się Najświętszą Maryję Pannę. Wyznawcy prawosławia świętują również trzeci dzień, w którym wspominają pierwszego męczennika św. Stefana.

W cerkwi nie ma żłóbka, ubiera się jedynie choinki. Wierni adorują Ikonę Bożego Narodzenia, która wystawiona jest na środku świątyni. Wyznawcy prawosławia Boże Narodzenie obchodzą trzynaście dni później niż katolicy. Zaliczane jest one do dwunastu wielkich świąt nieruchomych.

Odwiedziny duszpasterskie w tym roku się nie odbędą. Zobacz więcej: Kolęda 2021 w kościele prawosławnym.

Wigilijny stół

Posiłek wigilijny rozpoczyna się od dzielenia prosforą czyli wypiekanym chlebem, który jest odpowiednikiem opłatków w tradycji katolickiej.

W większości prawosławnych domów, podczas wieczerzy wigilijnej nie zabraknie: barszczu z suszonych grzybów, solonych śledzi z cebulą i olejem, kisielu z owsa, tradycyjnej kutii oraz pieczonych pierożków nadziewanych makiem, gruszkami lub jagodami - zwanych koladnykami, do tego podaje się szczułok - kompot z suszonych owoców. Na wigilijnym stole powinny się znaleźć także: chleb, który jest symbolem pożywienia, czosnek - symbol zdrowia, sól - symbol obfitości oraz miód będący symbolem słodyczy oraz powodzenia.

W kościołach wschodnich obowiązuje dawny kalendarz liturgiczny - juliański, który obowiązywał do 1582 r. Zmianę stylu juliańskiego na gregoriański wprowadziła reforma papieża Grzegorza XIII. 

Wiernym Kościoła Prawosławnego i Grekokatolickiego,
składamy życzenia radosnych i spokojnych Świąt Bożego Narodzenia. Aby ten szczególny czas minął w rodzinnej i szczęśliwej atmosferze, żeby pod choinką znalazły się same wymarzone prezenty. Niech Nowy Rok 2021 będzie łaskawszy dla wszystkich,
życzy Zespół BiałystokOnline

Malwina Witkowska
malwina.witkowska@bialystokonline.pl

1618 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39