Trzem białostockim ulicom nadano nowe nazwy

2016.01.19 00:00
Fotografik Henryk Rogoziński, a także profesor okulistyki Julian Juliusz Szymański będą nowymi patronami białostockich ulic.
Trzem białostockim ulicom nadano nowe nazwy
Fot: Źródło: ree.of.pl
Henryk Rogoziński

Radni dołożyli trzy nowe nazwy na mapę Białegostoku. Pierwsza z nich to alejka Henryka Rogozińskiego w parku Antoniuk, biegnąca wzdłuż ul. Wierzbowej. Z propozycją takiej nazwy wyszli mieszkańcy Białegostoku. Co ciekawe, było to drugie podejście do upamiętnienia twórcy. W ubiegłym roku radni nie wyrazili zgody, by jego imieniem nazwać alejkę w parku Starym (więcej: Kolejny zgrzyt przy wybieraniu patrona. PiS nie chce fotografika na parkowej alejce).

Henryk Rogoziński (1934-2004) większą część życia mieszkał i tworzył w Białymstoku. Był prawdziwym mistrzem fotografii, zawodowo pracował jako poligraf, organizował różne konkursy, warsztaty, seminaria i konsultacje. Brał aktywny udział w licznych plenerach krajowych oraz wystawach indywidualnych i zbiorowych w kraju i za granicą. Współorganizował Ogólnopolski Festiwal Amatorskich Filmów Publicystycznych w Białymstoku, działał w Białostockim Towarzystwie Fotograficznym. Został "Zasłużonym dla twórczości polskiej" za twórczość w technice gumy.

W jego pracach - raz ascetycznych, innym razem pełnych bujnej ornamentyki - było tyle magii, co rzetelnej wiedzy. W wielu dominuje krajobraz, ale również cerkwie, drzewa i wiatraki, niekiedy pojawia się człowiek. Poza sferą wizualną, obecna jest w nich potężna dawka nostalgii i romantyzmu.

Na osiedlu Bacieczki, prostopadle do ulicy o tej samej nazwie, będzie z kolei ulica prof. Juliana Juliusza Szymańskiego (1870–1958). Ukończył on studia medyczne w Kijowie, gdzie został asystentem w klinice okulistycznej. Następnie pracował jako lekarz floty handlowej we Władywostoku, uczestniczył w ekspedycji naukowej na Kamczatkę, brał udział w rewolucji 1905 r. w Rosji, był docentem w Chicago i profesorem w Kurytybie w Brazylii. Po powrocie do Polski w 1922 r. został profesorem Uniwersytetu Stefana Batorego w Wilnie, był senatorem i marszałkiem senatu. Wprowadził własne metody operacyjne, zwłaszcza w leczeniu jaskry. Jego publikacje na temat okulistyki ceniono w Europie i obu Amerykach. Mieszkał w Białymstoku przy ul. Starobojarskiej.

Również na Bacieczkach będzie ulica Aksamitna. Nowo nadana nazwa komponuje się z już istniejącymi ulicami w tym rejonie - Tkacką, Atłasową, Przędzalnianą i Kaszmirową.

Ewelina Sadowska-Dubicka
ewelina.s@bialystokonline.pl
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2025 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39
1138 osób online