Trwają wybory do Parlamentu Europejskiego. Jak i gdzie głosować?

2014.05.25 00:00
Trwają wybory do Parlamentu Europejskiego. Lokale wyborcze zostały otwarte o godz. 7.00, a będą czynne do 21.00. W naszym okręgu można głosować na jednego spośród 106 kandydatów.
Trwają wybory do Parlamentu Europejskiego. Jak i gdzie głosować?
Fot: ESD

To już ósme wybory do Parlamentu Europejskiego. W ich trakcie, w państwach członkowskich zostanie wybranych 751 eurodeputowanych.

W całej Polsce zarejestrowano 130 list wyborczych. O 51 miejsc ubiega się w sumie 1277 kandydatów. 43% z nich to kobiety, a 57% to mężczyźni (w 2009 r. kobiety stanowiły tylko 23%). Średni wiek kandydatek wynosi 43 lata, zaś kandydatów – 46. Najmłodsza osoba starająca się o miejsce w europarlamencie ma 21 lat, a najstarsza – 89.

W naszym okręgu - 106 kandydatów

Województwo podlaskie tworzy okręg wyborczy z województwem warmińsko-mazurskim. Razem z mieszkańcami sąsiedniego regionu, wyborcy mogą wybierać kandydatów z 11 zarejestrowanych u nas list.

Lista nr 1 to KW Solidarna Polska Zbigniewa Ziobro, 2 - KW Wyborców Ruch Narodowy, 3 - Koalicyjny KW Sojusz Lewicy Demokratycznej-Unia Pracy; 4 - KW Prawo i Sprawiedliwość, 5 - Koalicyjny KW Europa Plus Twój Ruch, 6 - KW Polska Razem Jarosława Gowina, 7 - KW Nowa Prawica Janusza Korwin-Mikke; 8 - KW Platforma Obywatelska RP; 9 - KW PSL, 10 - KW Demokracja Bezpośrednia, a 11 - KW Samoobrona.

Większość ugrupowań wystawiła maksymalną liczbę kandydatów - 10. W sumie w okręgu podlasko-warmińsko-mazurskim wybierać można spośród 106 kandydatów.

Jak i gdzie głosować

W Białymstoku pracuje 169 stałych komisji wyborczych oraz kilkanaście w takich placówkach jak szpitale, zakłady karne, czy domy studenta. Jeśli nie zgłosiliśmy chęci głosowania w innej komisji, bądź nie pobraliśmy zaświadczenia o głosowaniu w dowolnym miejscu, należy głosować w komisji odpowiedniej ze względu na adres zameldowania (Gdzie je znaleźć, piszemy tu: Niektórzy białostoczanie będą głosować w innych komisjach niż dotychczas ).

Komisja w lokalu wyborczym ma obowiązek poprosić głosującego o dokument potwierdzający jego tożsamość. Dlatego idąc do urn nie wolno zapomnieć dowodu osobistego, prawa jazdy czy paszportu. Aby zagłosować, należy postawić "X". Pamiętajmy, by przecięcie kresek było dokładnie w kwadratowym polu obok nazwiska kandydata, inaczej nasz głos nie będzie ważny. Podobnie byłoby, gdybyśmy postawili inny symbol, np. "V". Należy uważać - w przypadku gdy się pomylimy i będziemy chcieli poprawić swój głos przekreślając poprzedni, taki będzie nieważny, a drugiej karty do głosowania nie otrzymamy.

Kto zostanie eurodeputowanym

Głosy oddane na kandydatów do PE będą rozdzielane podobnie jak w wyborach do Sejmu. Najpierw zostaną zliczone mandaty przypadające danemu komitetowi (pod uwagę będą brane tylko te z wyższym niż 5-procentowe poparcie), a dopiero w drugiej kolejności dzielone pomiędzy kandydatów z list okręgowych. Brak przydziału określonej liczby mandatów poszczególnym okręgom umożliwia sytuację, w której ze względu na niską frekwencję w danym okręgu nie zostanie z niego wybrany żaden deputowany.

Do tej pory z okręgu podlasko-warmińsko-mazurskiego w europarlamencie zasiadało 2 posłów.

Do zakończenia głosowania, czyli do godz. 21.00, obowiązuje cisza wyborcza. Podanie wyników nastąpi nie wcześniej niż przed zakończeniem głosowania w innych państwach członkowskich, tj. 23.00. Państwowa Komisja Wyborcza przewiduje, że oficjalne wyniki będą znane w poniedziałek wieczorem.

Ewelina Sadowska-Dubicka
ewelina.s@bialystokonline.pl
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2025 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39
862 osób online