Ośrodek Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą poszukuje nauczycieli, którzy chcieliby podjąć pracę na rok szkolny 2019/2020 w placówkach edukacyjnych oraz środowiskach polonijnych na Wschodzie.
Kto się może starać o pracę?
O zatrudnienie mogą starać się nauczyciele, którzy mają kwalifikacje wymagane w Polsce do zajmowania stanowiska nauczyciela przedmiotu, którego będą uczyć za granicą. Wymagana jest też znajomość języka danego kraju bądź jednego z następujących języków: rosyjskiego, hiszpańskiego, angielskiego, francuskiego czy niemieckiego. Nauczyciel musi mieć przynajmniej dobrą ocenę pracy bądź ostatnią pozytywną ocenę dorobku zawodowego uzyskaną w związku z awansem zawodowym. Wymaga się też od kandydatów dobrego stanu zdrowia, który umożliwi podjęcie pracy jako nauczyciel w danym kraju.
Dodatkowym atutem będzie doświadczenie w pracy w różnych typach szkół (szkoła podstawowa, gimnazjum, szkoła ponadgimnazjalna) oraz posiadanie specjalizacji z nauczania języka polskiego jako obcego oraz w zakresie glottodydaktyki polonistycznej. Plusem będą też formy doskonalenia zawodowego: kursy, warsztaty, studia podyplomowe czy szkolenia.
Gdzie złożyć dokumenty?
Osoby zainteresowane muszą złożyć dokumenty do Ośrodka Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą. Wymagany jest m.in. list motywacyjny, życiorys, dokument potwierdzający posiadane kwalifikacje oraz kopia zaświadczenia lekarskiego. Dostarczyć należy też kopię świadectw oraz oświadczenie o znajomości języka obcego.
Wszyscy kandydaci, którzy spełnią formalne warunki, będą zaproszeni na posiedzenie Zespołu Rekrutacyjnego na rozmowę kwalifikacyjną. Po niej udzielona bądź też nie jest rekomendacja do skierowania do pracy za granicą. Zakwalifikowane osoby będą musiały odbyć jeszcze kurs do pracy za granicą, podczas którego prowadzona jest obserwacja psychologiczna pod kątem predyspozycji danej osoby do wykonywania obowiązków nauczyciela w zagranicznej placówce.
Obowiązki zatrudnionych
Nauczyciele, którzy zostaną zatrudnieni, będą współpracować z lokalnym środowiskiem i dodatkowo prowadzić kursy języka polskiego dla dorosłych. Do ich obowiązków będzie też należała pomoc w redagowaniu artykułów do polskojęzycznych czasopism, przygotowywaniu audycji radiowych i telewizyjnych w języku polskim, organizowaniu uroczystości patriotycznych i okolicznościowych. Praca nauczycieli nie będzie ograniczała się jedynie do zajęć dydaktycznych. Będą też organizowali drużyny harcerskie, zuchowe oraz zespoły folklorystyczne. Do ich zadań będzie należała promocja polskiej kultury i kultywowanie tradycji.
Dokumenty są przyjmowane do 10 lutego.
Osoby, które chciałyby dowiedzieć się więcej o programie, mogą dzwonić pod nr tel. +48 22 853 87 06.
justyna.f@bialystokonline.pl