Trwa projekt "Przestrzenie sztuki"

2021.11.10 11:03
"Przestrzenie sztuki" to ciekawa inicjatywa, która oferuje warsztaty, pokazy, zajęcia dla osób zajmujących się tańcem. Jest to program prowadzony przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego oraz Narodowy Instytut Muzyki i Tańca pod skrzydłami Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.
Trwa projekt "Przestrzenie sztuki"
Fot: Facebook "Przestrzenie Sztuki Białystok"
Pokaz "Instynkty" w ramach projektu Przestrzenie Sztuki

W województwie podlaskim od września tego roku operatorem "Przestrzeni Sztuki" są Opera i Filharmonia Podlaska – Europejskie Centrum Sztuki w Białymstoku i Podlaskie Stowarzyszenie Tańca.

Czytaj także: Przestrzenie sztuki, czyli przestrzenie na edukację i rozwój tańca

Co jeszcze czeka na chętnych uczestników?

Zanurzeni

"Zanurzeni" to projekt skierowany do artystów 40+, zarówno aktywnych, jak i tych nastawionych na "odświeżenie" umiejętności, powrót do sprawności, nawiązanie kontaktów artystycznych i podzielenie się doświadczeniami.

Każdy uczestnik warsztatu/spotkania poprowadzi godzinne zajęcia z zakresu własnych metod działania. Projekt jest wstępem do długoterminowego działania społeczno-artystycznego w kolejnym roku kalendarzowym, zakładającego stworzenie spektaklu z udziałem dojrzałych tancerzy i twórców.

- W ramach warsztatów chcemy zanurzyć się w swoich historiach i doświadczeniach, a przez to otworzyć przestrzeń do poszukiwań, w wyniku których może powstać efekt artystyczny – mówi Joanna Małaszyńska, pomysłodawca i opiekun.

W ramach projektu zaplanowane jest trzydniowe wyjazdowe spotkanie, podczas którego odbędzie się 10 warsztatów. Każdy z nich przeprowadzony zostanie przez innego uczestnika projektu. Zapewniony zostanie nocleg, pełne wyżywienie, sala do prób oraz opieka artystyczna. Uczestnicy będą przyjmowani na podstawie kolejności zgłoszeń.

Warsztaty odbędą się 26-28 listopada w Hotelu Lipowy Most. Zgłoszenia przyjmowane są do 12 listopada, wyniki zostaną ogłoszone 15 listopada.

Należy zapoznać się z regulaminem i wypełnić formularz zgłoszeniowy dostępny na stronie Opery i Filharmonii Podlaskiej w zakładce "Open call".

Tańce pogranicza wschodniego

19-21 listopada odbędą się warsztaty "Tańce pogranicza polsko-litewskiego (Suwalszczyzna)", które poprowadzi Józef Murawski z Zespołu Pogranicze z Szypliszek.

Te warsztaty taneczno-etnograficzne przeznaczone są dla instruktorów i tancerzy. Na warsztatach uczestnicy będą mieli okazję nauczyć się dawnych tańców tradycyjnych województwa podlaskiego – z Suwalszczyzny. Folklor taneczny pogranicza polsko-litewskiego (Suwalszczyzna, Szypliszki) jest odzwierciedleniem wielokulturowego i wieloetnicznego charakteru tych ziem, historii oraz realiów społeczno-kulturowych. Uczestnicy poznają tańce charakterystyczne dla tego regionu. 

Warsztat skierowany jest do osób pełnoletnich, decyduje kolejność zgłoszeń.

onOFF

W niedzielę (14.11), o godz. 17:00, na Scenie Kameralnej OiFP przy ul. Odeskiej 1 odbędzie się pokaz efektu rezydencji choreograficznej (work in progress) pt. "onOff".

"onOff" jest prezentacją koncepcji i dramaturgii procesu twórczego w ramach rezydencji choreograficznej Programu "Przestrzenie Sztuki".

"onOff koncepcja i dramaturgia" to projekt białostockich niezależnych twórców, zmierzających do stworzenia interaktywnego spektaklu z wykorzystaniem tańca i technologii. Jego celem jest zrozumienie i pogłębienie empatii względem współczesnej młodzieży doświadczającej równolegle świata rzeczywistego i wirtualnego.

Spektakl ten pozwala na możliwość uczestniczenia w nim także w sieci. Można wejść w oba te światy jednocześnie podczas przedstawienia - "onOff koncepcja i dramaturgia". Co więcej - widzowie mogą pomóc rozwiązać dylematy bohaterów. Pati, Dżess i Misiek uwikłani są w szereg zdarzeń, które z czasem przerastają ich samych. Zabawa, niewinna miłość, czy lekceważenie sytuacji i osób doprowadzają do dramatów. Ta historia opowiedziana jest tańcem i ruchem.

Karty wstępu będą do odebrania od środy (10.11), w kasie biletowej OiFP przy ul. Odeskiej 1. 

Studio otwarte

W ramach Programu "Przestrzenie Sztuki" udostępniona będzie sala baletowa Opery i Filharmonii Podlaskiej do pracy własnej do grudnia 2021. Udostępnienie przestrzeni odbywać się będzie nieodpłatnie w drodze otwartego naboru. Ze Studia Otwartego skorzystać będą mogły wyłącznie osoby pełnoletnie. Na jedną osobę przypada maksymalnie 4h dostępności sali. Z przestrzeni mogą korzystać tancerze indywidualni, jak i zespoły taneczne.

Aby skorzystać z sali baletowej, należy zapoznać się z regulaminem i wypełnić formularz dostępny na stronie Opery w zakładce "Open call".

We are revolution

Rewolucyjne show, prowadzone przez nikogo innego jak praojca bezprecedensowych nie-sensów. Pan Dada we własnej osobie dostarczy świeże przedstawienie, które jeszcze nie miało miejsca, ale na pewno nie skończyło się dobrze.

Rewolucyjny spektakl "We are revolution" odbędzie się w niedzielę (28.11), o godz. 20:00, na Scenie Kameralnej OiFP, ul. Odeska 1.

Karty wstępu będą do odebrania od 17 listopada w kasie biletowej OiFP.

Anna Kulikowska
anna.kulikowska@bialystokonline.pl

1640 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39