Trudna historia i pamięć o niej. Archiwum Państwowe udostępnia ważne dokumenty

2021.08.12 17:00
25 sierpnia przypada rocznica mordu pacjentów szpitala w Choroszczy, który miał miejsce w 1941 r. w lesie w Nowosiółkach (gm. Choroszcz). Jak podają źródła z rąk żołnierzy Wehrmachtu zginęło wówczas 464 osób. Archiwum Państwowe w Białymstoku udostępnia księgi, w których to można odnaleźć listy nazwisk pacjentów leczonych w Choroszczy w latach 1939 – 1941.
Trudna historia i pamięć o niej. Archiwum Państwowe udostępnia ważne dokumenty
Fot: Anna Kulikowska
Od lewej: Tadeusz Borowski-Beszta, Ewa Zgiet, Marek Kietliński

W tym roku przypada okrągła, 80. rocznica rozstrzelania przez Niemców pacjentów szpitala w Choroszczy. Patronat Narodowy nad obchodami objął prezydent Andrzej Duda.

Do Archiwum Państwowego w Białymstoku księgi z listą nazwisk ponad 3 500 pacjentów leczonych w szpitalu w Choroszczy oraz przebywających w opiece domowej w latach 1939 – 1941 trafiły trzy lata temu. Wtedy to pracownik Archiwum dotarł do cennych dokumentów.

- Jest duże prawdopodobieństwo, że znaczna z nich wtedy właśnie została rozstrzelana. Jest to nowa wiedza, jaką księgi wnoszą do tego wydarzenia. Tu są konkretne nazwiska osób, które leczyły się wówczas w tym szpitalu i zostały w brutalny sposób zamordowane. Księgi te zostały odpowiednio zakonserwowane, leżały w szafie w szpitalu, nikt ich nie wyrzucił. Zostały przez nas odrestaurowane, przygotowane do udostępniania, odkażone mikrobiologiczne. Leżą w odpowiednich warunkach i zostaną zeskanowane. Są do dyspozycji wszystkich osób, które chciałyby skorzystać z zasobu. Jakby ktoś z rodziny chciał się dowiedzieć, można się z nami skontaktować – zapewnił Marek Kietliński, dyrektor Archiwum podczas konferencji, jaka odbyła się w czwartek (12.08).

Archiwalne księgi są niezwykle ważnym dokumentem, bowiem można dotrzeć do konkretnych ludzi, którzy wtedy żyli. Nie są to tylko statystyki.

- Rozstrzeliwano bezbronnych podopiecznych szpitala i pacjentów pozostających w opiece domowej w lesie w Nowosiółkach. Przewożono pacjentów autobusami i ciężarówkami, żołnierze Wehrmachtu dokonywali rozstrzeliwań. W tym roku mija 80 lat od tej tragedii. Patronat Narodowy nad obchodami objął prezydent Andrzej Duda – podkreślała Ewa Zgiet, dyrektor SPP ZOZ w Choroszczy.

Podczas konferencji okoliczności zdarzeń przybliżył dr n. med. Tadeusz Borowski-Beszta. 

Tragiczne wydarzenia tamtego czasu są coraz bardziej odkrywane. Na pewno archiwalne księgi szpitalne staną się istotnym źródłem wiedzy, zarówno dla historyków, jak i dla rodzin osób, przebywających w tych latach pod opieką szpitala.

Anna Kulikowska
anna.kulikowska@bialystokonline.pl

1627 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39