W ramach prac nad projektem Planu Zrównoważonej Mobilności Miejskiej wykonano diagnozę stanu istniejącego, badania ruchu drogowego i rowerowego, a także przeprowadzono ankiety wśród mieszkańców. Wynikiem dalszych prac jest opracowanie scenariuszy i wariantów, które zawierają możliwości rozwoju systemu transportowego w trzech scenariuszach.
Kolejnym krokiem była identyfikacja działań i plan wdrożenia, który zawierał pakiet działań możliwych do podjęcia do roku 2028 i 2035 wraz z propozycją harmonogramu i priorytetu ich wdrażania. Efektem końcowym jest dokument Plan Zrównoważonej Mobilności Miejskiej, który zawiera wyciąg ze wcześniejszych raportów wraz z rekomendacjami. Do dokumentu powstała też prognoza oddziaływania na środowisko.
Spotkania konsultacyjne odbędą się w formie online 3 stycznia (wtorek) o godz. 18.00 i 4 stycznia (środa) o godz. 18.00 na platformie Microsoft Teams. Z kolei 11 stycznia (środa) o godz. 17.00 w Hotelu IBIS Styles przy al. Piłsudskiego 25 w Białymstoku odbędzie się spotkanie z mieszkańcami.
Każdy może również wysłać swoją opinię i uwagi w formie elektronicznej do 20 stycznia 2023 r. wykorzystując formularz konsultacyjny.
Białostocki Obszar Funkcjonalny tworzą gminy: Białystok, Choroszcz, Czarna Białostocka, Dobrzyniewo Duże, Juchnowiec Kościelny, Łapy, Supraśl, Turośń Kościelna, Wasilków, Zabłudów. Plan Zrównoważonej Mobilności Miejskiej ma wskazać kierunki oraz możliwości działań i rozwoju systemu transportowego w obszarze BOF, co przełoży się na poprawę funkcjonowania systemu transportowego, w tym podróży alternatywnymi do samochodu osobowego, środkami transportu.
malwina.witkowska@bialystokonline.pl