Justyna Sawczuk z Książnicy Podlaskiej tak pisze w recenzji o książce Fałtynowicza:
Zbiór mikropocztówek, wycinków rzeczywistości, opisanych z perspektywy niezaangażowanego obserwatora. Najwłaściwiej byłoby rzec, że jest to 36 obrazów codzienności – naturalnych, nieupiększanych, ukazujących niedoskonałość człowieka i świata, pokazujących życie takim, jakie jest – miejscami brzydkie, brudne, nijakie, zbyt dosłowne. I ta naturalność zdaje się być dla podmiotu lirycznego źródłem piękna.
Da się zauważyć w twórczości autora opisy wydarzeń i sytuacji granicznych, które wcale nie doczekały się patosu – śmierć, spacer i zawiązywanie sznurówki wydają się mieć jednakowe znaczenie.
Przeczytanie całości pozwala docenić interesującą formę i prowokuje do zadania sobie pytania o to, czego w poezji szukamy? Pocieszenia? Emocji? Wzniosłych doznań? Niczego takiego u Fałtynowicza nie ma, jest forma – surowa, chłodna, nieidealna, doskonale obrazująca współczesny świat, jego kondycję i kondycję człowieka. I może właśnie takiego wstrząsu czytelnikom potrzeba - pisze w recenzji Sawczuk.
Michał Fałtynowicz urodził się w 1996 r. w Suwałkach. Wiersze zamieszczał w czasopismach literackich: "Topos", "Akcent", "Czas Literatury", "Fabularie", "eleWator", "Almanach Prowincjonalny", "Kroniki według Muzeum im. Marii Konopnickiej w Suwałkach", opowiadanie "Pierwszy dzień wojny" – w kwartalniku artystycznym "Bliza". Opublikował zbiór czterech sztuk scenicznych pt. "Ciemność" (2019), a także tom poetycki pt. "Witajcie w moim Betlejem!" (2020), który był nominowany do Nagrody poetyckiej im. Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego "Orfeusz Mazurski". W 2021 roku ukazał się jego tom "Traktat barbarzyńcy".
Tom "Traktat barbarzyńcy" Michała Fałtynowicza będzie niebawem dostępny w Dziale Promocji i Wydawnictw Książnicy Podlaskiej, e-mail: dzialpromocji@ksiaznicapodlaska.pl.
anna.kulikowska@bialystokonline.pl