Podlaski epizod reżysera to realizacja w Augustowie filmu "Jak żyć". W programie spotkania odbędzie się projekcja najnowszego filmu Marcela Łozińskiego "Tonia i jej dzieci". Jest to historia 11-letniej Werki, która ze swoim 9-letnim bratem Marcelem znalazła się przed drzwiami Domu Dziecka we Wrocławiu. Na pytanie, kim są, Werka odpowiedziała:"My jesteśmy dziećmi komunistów". Usłyszeli wrzask: "Tylko żydokomunę nam tu przysyłają". Jest 1949 r. Mama Werki i Marcela, przedwojenna komunistka, została aresztowana. Oskarżona o współpracę z wywiadem amerykańskim, odsiedzi 5 i pół roku. Ten czas jej dzieci spędzą w kolejnych domach dziecka. Film o rodzeństwie naznaczonym wyborami ideowymi rodziców.
Dodatkowo zostanie pokazany 14-minutowy film dokumentalny "Poste Restante" opowiadający o losach jednego z miliona listów, które co roku trafiają do Urzędu Przesyłek Niedoręczalnych w Koluszkach, skreślonego dziecięcą ręką, zaadresowanego do Pana Boga. Film zainspirował Ewę Błaszczyk, siostrę Małgorzatę Chmielewską, Otylię Jędrzejczak, Stanisława Sojkę, Muńka Staszczyka, Stanisława Obirka oraz Jarosława Lipszyca do spisania osobistych refleksji w formie listów do Boga. Złożyły się one na książkę "Pan Bóg. Niebo".
Po filmach spotkanie z reżyserem Marcelem Łozińskim. Początek o godz. 16.00 w sali kameralnej Opery i Filharmonii Podlaskiej. Wstęp wolny.