Pan Tomasz jest aktywny już od 35 lat - najbardziej zasłynął z tworzenia karykatur. Swoich podobizn często goszczących na wystawach na terenie całego Podlasia doczekały się głównie popularne osoby pochodzące z Podlasia, a piłkarze Jagiellonii zostali przez niego przedstawieni niemal całą kadrą. Nie brakuje również zamówień od osób prywatnych, które chętnie obdarowują swoich znajomych karykaturami Brańskiego.
Artysta wreszcie może pochwalić się w swoim dorobku posiadaniem własnego komiksu. Jak sam mówi - tego typu formy towarzyszą mu od dziecka i są dla niego źródłem wielu inspiracji.
Głównym bohaterem komiksu jest przedwojenna aktorka Nora Ney (1906-2003), która urodziła się w okolicach Białegostoku - wg różnych źródeł - we wsi Sielachowskie lub w Wasilkowie.
Scenariusz komiksu bazuje na wywiadzie prasowym, jakiego w 1932 aktorka udzieliła tygodnikowi "Kino". Akcenty białostockie dodane przez Brańskiego to m.in. hotel Ritz, siedziba PCK, ul. Kilińskiego, Rynek Kościuszki czy też oczywiście dawne białostockie kino. W fabule znajduje się także słynny fotograf Bolesław Augustis, którego spotyka wspomniana aktorka. Pojawiają się także elementy dalszego życiorysu Nory Ney, a więc inne miasta.
Apetyt rośnie w miarę jedzenia, dlatego pan Tomasz już snuje plany co do kolejnych komiksów. Jako główną bohaterkę kolejnego z nich planuje umieścić słynną aktorkę, śpiewaczkę i tancerkę - Zulę Pogorzelską (1898-1936), która choć kojarzona jest głównie z Warszawą, to jednak kilka razy odwiedzała Białystok - jest więc o czym wspomnieć w tym kontekście - kwituje artysta.
Komiks można nabyć z rąk autora oraz w sklepie z pamiątkami Kramstok przy ul. Sienkiewicza 4.
24@bialystokonline.pl