Polski Ośrodek Lalkarski POLUNIMA to najstarsza i największa polska organizacja pozarządowa skupiająca osoby i instytucje związane ze sztuką lalkarską. POLUNIMA powstała jako polski ośrodek Union Internationale de la Marionnette (UNIMA) - stowarzyszenia lalkarskiego działającego od 1928 roku, skupiającego centra w 60 państwach. Celem stowarzyszenia jest inicjowanie i organizowanie współpracy wszystkich lalkarzy praktyków, teoretyków, pracujących zawodowo i ochotniczo, jak również wszystkich zainteresowanych rozwojem lalkarstwa.
POLUNIMA powstała w 1961 roku i od momentu jej założenia swoją siedzibę miała w Teatrze Arlekin w Łodzi. 27 października 2018 roku członkowie Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia POLUNIMA zmienili paragraf 2. statutu organizacji. Otrzymał on brzmienie: "Siedzibą POLUNIMA jest miasto Białystok".
Prestiż i promocja
- Bardzo się cieszę, że możemy przekazać białostoczanom bardzo radosną wiadomość - przyznał na konferencji prasowej prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski. - Białostocki Teatr Lalek stał się nową siedzibą stowarzyszenia POLUNIMA. To w pewien sposób jest też nagroda za całokształt działalności i docenienie tego, co robi Białostocki Teatr Lalek. To także świetna promocja miasta. Białystok będzie mógł jeszcze w większym stopniu promować się poprzez lalkarstwo.
Na konferencji obecny był także Waldemar Wolański, pochodzący z Białegostoku prezydent POLUNIMA, reżyser, absolwent Akademii Teatralnej Wydziału Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku.
- W Łodzi coraz trudniej było prowadzić organizację POLUNIMA - nie ukrywał Waldemar Wolański. - Zaczęliśmy się więc rozglądać za innym miejscem na siedzibę. Doszliśmy do wniosku, że Białystok może być tym odpowiednim miejscem, gdzie będzie mieścić się POLUNIMA i jest efekt. Siedziba organizacji będzie mieściła się w Białostockim Teatrze Lalek.
Szersza działalność międzynarodowa i edukacyjna
- Zdarzyła się rzecz historyczna - podkreślał Jacek Malinowski, dyrektor Białostockiego Teatru Lalek, członek zarządu oraz radny POLUNIMA. - Organizacja POLUNIMA powstała z pięknej idei łączenia przyjaciół lalkarzy. Chodziło o to, by solidarność lalkarzy promieniowała na całą Polskę.
Co konkretnie oznacza przeniesienie siedziby organizacji z Łodzi do Białegostoku?
- Będziemy mogli swoją działalność międzynarodową mocno poszerzyć - tłumaczył Jacek Malinowski. - POLUNIMA jest bazą kontaktową z całym światem. Za tą organizacją kryje się też szeroka edukacja kulturalna. Będziemy mogli organizować rozmaite eventy edukacyjne, warsztaty międzynarodowe - niedługo np. z Japończykami, którzy zaprezentują technikę bunraku. POLUNIMA wydaje także "Teatr lalek" - jedyne pismo w Polsce zajmujące się pisaniem o teatrze lalek. Chcemy tworzyć społeczność, która będzie przygotowywać tego rodzaju artykuły.
Dzięki Białostockiemu Teatrowi Lalek oraz współpracującemu z nim Wydziałowi Sztuki Lalkarskiej Białystok stał się nie tylko "Mekką lalkarzy", ale został także oficjalnie włączony w poczet "Miast Przyjaznych Lalkarstwu" poprzez członkostwo w Międzynarodowym Stowarzyszeniu "AVIAMA". Przeniesienie siedziby stowarzyszenia POLUNIMA do Białegostoku z pewnością przyczyni się do wzmocnienia wizerunku miasta oraz podkreślenia jego roli jako znaczącego ośrodka sztuki lalkarskiej w Polsce.
anna.d@bialystokonline.pl