Tkanina dwuosnowowa i fotografie. Nowe wystawy w WOAK-u

2019.11.25 13:23
Barwne tkaniny dwuosnowowe Danuty Radulskiej oraz prace pasjonatów fotografii można będzie obejrzeć na wystawach w Wojewódzkim Ośrodku Animacji Kultury w Białymstoku.
Tkanina dwuosnowowa i fotografie. Nowe wystawy w WOAK-u
Fot: WOAK w Białymstoku
Danuta Radulska

Dywany Danuty Radulskiej

Danuta Radulska jest doświadczoną i utalentowaną twórczynią ludową, tkaczką dywanów dwuosnowowych z ponad dwudziestoletnim stażem. Zadebiutowała w 1995 roku udziałem w konkursie "Historia i teraźniejszość w tkaninie dwuosnowowej" zdobywając III nagrodę. Doskonaliła i wzbogacała umiejętności pod kierunkiem znanej tkaczki - Teresy Pryzmont. Przy wykonywaniu tkanin dwuosnowowych współpracowała z projektantką - Barbarą Hulanicką, co niewątpliwie wzbogaciło twórczość Danuty Radulskiej o nowe rozwiązania kolorystyczne i wzornicze.

Dywany Danuty Radulskiej były wielokrotnie nagradzane w konkursach na szczeblu wojewódzkim i krajowym, znajdują się w kolekcjach prywatnych i muzealnych m.in.: w galeriach i etnograficznych muzealnych w Białymstoku, Toruniu, Krakowie, Warszawie, Lublinie, Ciechanowcu., Częstochowie i Węgorzewie. Znajdują się również w Izbie Tkactwa w Janowie i w Muzeum w Tykocinie oraz w Niemczech i Japonii.

Danuta Radulska od 1994 roku należy do Stowarzyszenia Twórców Ludowych, a od 2009 roku pełni funkcję prezesa Oddziału Białostockiego STL. Od początku swojej działalności współpracuje z Wojewódzkim Ośrodkiem Animacji Kultury w Białymstoku, a jarmarki, festyny, warsztaty sprawiają, że jest osobą rozpoznawalną i już na stałe wpisaną w koloryt twórczego środowiska Białostocczyzny.

Danuta Radulska otrzymała w 2019 roczne stypendium twórcze z budżetu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W ramach stypendium "Barwny wątek w janowskiej tkaninie" pani Danuta stworzyła kolekcję ośmiu tkanin dwuosnowowych, z których cztery powstały z przędzy barwionej, zapomnianą już techniką naturalną, pochodzącą z lokalnych roślin, a część barwionych chemicznie. Dzięki temu zyskają one niepowtarzalny, delikatny koloryt. Pozwoli to na porównanie obu technik balwierskich. Prace wykonane w ramach stypendium charakteryzują się swoistą estetyką, ciekawym wzornictwem, wysmakowaną kolorystyką i starannym wykonaniem. Podsumowaniem stypendium będzie zaprezentowanie tkanin na wystawie w Galerii Wojewódzkiego Ośrodka Animacji Kultury w Białymstoku.

Wystawa zostanie otwarta we wtorek (26.11) o godz. 18.00 w pracowni plastycznej WOAK-u przy ul. Kilińskiego.

Zobacz też: Wystawa tkanin Danuty Radulskiej

"Życie jest piękne"

Grupa "FOTOspółdzielnia" działa pod patronatem WOAK-u od ponad dwóch lat, pod kierunkiem fotografika Cezarego Fabiszewskiego, oraz Adama Ślefarskiego.

Wystawa pt. "Życie jest piękne" to prace w obiektywach białostockich pasjonatów fotografii, których cechuje ogromna ciekawość, chęć ciągłego rozwoju oraz niepohamowana potrzeba tworzenia: Ewy Czarniakiewicz, Marii Safarewicz, Krzysztofa Borowskiego, Marcina Makarskiego, Jarosława Popławskiego, Piotra Łozawika, Krystiana Andraki, Cezarego Fabiszewskiego i Adama Ślefarskiego.

Wernisaż odbędzie się w piątek (29.11) o godz. 18.00 w Spodkach WOAK-u. Wstęp wolny.

Zobacz też: "Życie jest piękne"- nowa wystawa

Anna Dycha
anna.d@bialystokonline.pl

1380 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39