Test Wiedzy o Historii Białegostoku został zorganizowany w tym roku po raz trzeci. Tym razem przyciągnął 96 śmiałków, którzy postanowili spróbować swoich sił. Poziom trudności był naprawdę wysoki, a poza tym było trzeba odpowiedzieć na 40, a nie jak we wcześniejszych edycjach 30 pytań.
- Poziom w tym roku jest wysoki. Są one zróżnicowane, żeby nikt nie poczuł się swoimi brakami wiedzy zaskoczony. Myślę, że na połowę pytań można odpowiedzieć żyjąc na co dzień w tym mieście, obserwując i interesując się jego funkcjonowaniem. Drugie 20 jest już bardziej skomplikowane. Myślę, że ogólnie test jest ciekawy i troszeczkę inny niż w latach ubiegłych - mówił jeszcze przed rozpoczęciem Robert Sadowski, dyrektor Muzeum Wojska w Białymstoku, które jest organizatorem testu.
Część pytań wiązała się z dwoma wydarzeniami – odzyskaniem przez Polskę Niepodległości w 1918 roku, czego setną rocznicę będziemy świętować za kilka miesięcy oraz z 50-leciem Muzeum Wojska w Białymstoku. Cały test był jednak bardzo zróżnicowany. Pojawiły się podczas niego pytania np. o to gdzie leżał założony przez Niemców w 1915 roku cmentarz, kto skomponował hejnał dla Białegostoku, w którym roku odbyło się referendum "3x tak" lub w którym roku nagrodę w Opolu za utwór "Kolorowych jarmarków" otrzymał Janusz Laskowski.
Uczestnicy testu poradzili sobie jednak nadzwyczaj dobrze. Aż 67 osób odpowiedziało dobrze na ponad połowę pytań. 8 z nich miało wynik powyżej 30 punktów. Najlepszy okazał się Adam Janucik, który miał 35 dobrych odpowiedzi. Drugie miejsce zajął Rafał Kazberuk z 34 punktami, a na ostatnim stopniu podium stanął Sołowianowicz, którego wynik to 33. Zmagania były więc wyrównane, a było się o co starać ponieważ laureaci otrzymali odpowiednio 3, 2 i tysiąc złotych. Zadowolony zwycięzca po ogłoszeniu wyniku nie krył, że jest dumny i podkreślał, że jego dobry świetny rezultat wcale nie znaczy, że test był dla niego łatwy.
Następna edycja, ma być jeszcze bardziej wyjątkowa, ponieważ będzie ona korelować z 100. rocznicą odzyskania przez Białystok Niepodległości w 1919, roku.
mateusz.nowowiejski@bialystokonline.pl