W tym roku obchodom towarzyszy kampania informacyjno-promocyjna skierowana do wszystkich mieszkańców województwa informująca o właściwym wykorzystaniu numeru alarmowego. Głównym celem tegorocznych działań jest zmniejszenie liczby zgłoszeń fałszywych lub niezasadnych, które wciąż stanowią około 75%.
Numer alarmowy 112 został utworzony w 1991 r. i obowiązuje na terenie całej Unii Europejskiej. Można z niego skorzystać zarówno z telefonu stacjonarnego, jak i komórkowego. Wybranie numeru 112 nie wymaga odblokowania klawiatury telefonu ani karty SIM. Połączenia są całkowicie bezpłatne.
Numer 112 obsługuje Centrum Powiadamiania Ratunkowego. CPR w Białymstoku utworzono w 2013 r. w strukturze Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego. Zatrudnieni w nim operatorzy obsługują zgłoszenia alarmowe z całego regionu na zasadzie call-center, polegającej na przyjęciu zgłoszenia i przełączeniu rozmowy do właściwej służby. W CPR w Białymstoku pracuje na 17 stanowiskach pracuje 28 operatorów, którzy pełnią dyżury w systemie 12-godzinnym.
W ramach obchodów Europejskiego Dnia Numeru Alarmowego 112 rozstrzygnięto konkurs plastyczny "Życiowy numer: 112". Wzięło w nim udział 450 uczniów z całego województwa podlaskiego. I miejsce zajął w nim: Piotr Saniukowicz, (kl. IV, SP nr 14 w Białymstoku), II - Wiktor Sobolewski (kl. V, SP w Starej Rozedrance), a III - Karolina Zakrzewska (kl. V, SP w Porytem – Jabłoni).
Zobacz też:
Poważne i zabawne telefony na nr 112. Centrum Powiadamiania Ratunkowego ma rok
ewelina.s@bialystokonline.pl