Technotalenty wybrane. Te pomysły uznano za najciekawsze

2018.12.12 15:47
W końcu doczekaliśmy się finału konkursu Technotalenty. Już wiadomo, które pomysły okazały się najlepsze.
Technotalenty wybrane. Te pomysły uznano za najciekawsze
Fot: PB

Znamy Technotalenty 2019

Rozstrzygnięto już konkurs Technotalenty 2019. Komisja miała pełne ręce roboty, bowiem projekty, które trafiły do finału, były naprawdę dobre i ciekawe.

W każdej z kategorii: Technika, Wyzwanie Społeczne, Biznes, Technotalent Politechniki Białostockiej 2018, Technotalent Uniwersytetu w Białymstoku 2018, Technotalent Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku 2018, Inspiracje 2018 kapituła wybrała najlepsze pomysły, które pod koniec listopada zostały zaprezentowane przed nią "na żywo" (dowiedz się więcej: Wstawacz, bolid czy lepsza wydajność komputerów. To projekty, które mogą ułatwić życie).

W tym roku jury oceniało 76 projektów: 46 indywidualnych oraz 30 zespołowych. Niektóre z nich startowały w kilku kategoriach jednocześnie. Należy pamiętać, iż ekspercką komisję miała każda z 7 kategorii.

Niektóre urządzenia pomagają chorym dzieciom

W kategoriach Technotalent Politechniki Białostockiej oraz Technika nagrodę otrzymał pełzak rehabilitacyjny Crowler autorstwa Eweliny Brzozowskiej, która prezentowała go także w konkursie rok temu, jednak wtedy trafił jedynie do finału.

- Wtedy dostałam się do finałowej piątki. Od tego momentu, przez rok, rozwijałam swój projekt od powiedziałabym "komiksu", mojej wizji w głowie, do fazy prototypu, który jest obecnie objęty europejskim wzorem użytkowym. Teraz jest motywacja do dalszej pracy i nagrody finansowe, które na pewno na ten cel wykorzystam – mówi Ewelina Brzozowska. Ale nawet gdybym nie zdobyła tych nagród, to myślę, że i tak rozwijałabym projekt pełzaka, ponieważ zależy mi na pomocy niepełnosprawnym dzieciom. Na Podlasiu są wspaniali ludzie i organizacje, które wspierają młode talenty. Trzeba tylko uwierzyć w to, że coś jest możliwe, mieć pomysł i determinację, dołożyć swoją pracę... tym sposobem da się osiągnąć naprawdę wiele – dodaje.

Projekt Crowler przeznaczony jest dla dzieci, które mają problemy z chodzeniem, głównie dla tych z porażeniem mózgowym, przepukliną oponową i oponowo-rdzeniową bądź dysfunkcjami motorycznymi. Ciekawy kształt i kolor mają zachęcać malucha do korzystania z urządzenia, co pozwala na połączenie rehabilitacji i zabawy.

W kategorii Technotalent Uniwersytetu w Białymstoku zwyciężczynią została Urszula Czyżewska za pomysł pt. "Immunochromatograficzna ocena ryzyka infekcji ucha u psów". Pozwala to na wykrywanie wczesnego stadium choroby u zwierzęcia i podjęcie szybkiego leczenia. Z kolei w kategorii Uniwersytet Medyczny nagrodzono projekt Ilony Zaremby dotyczący ekspresji białka i może być wykorzystywany w walce z rakiem.

Dwa ciekawe projekty krzeseł

Jeśli chodzi o kategorię Wyzwanie Społeczne, to zwyciężył Jan Godlewski i jego projekt "Wstawacza", czyli krzesła, które znacznie ułatwia wstawanie. To dobry pomysł szczególnie w przypadku osób starszych. Nietypowe krzesło zostało wyposażone m.in. w unoszący siedzisko mechanizm dźwigniowy, specjalne uchwyty i boczne organizery. Jest to jeden z pierwszych produktów planowanej serii: Design Trzeciego Wieku. Pomysł otrzymał także wyróżnienie w kategorii "Technotalent Politechniki Białostockiej".

- Krzesło zostało zaprojektowane z myślą o osobach starszych, ale może być stosowane w innych grupach społecznych, mogą z niego korzystać np. kobiety w ciąży – opisuje swój projekt Jan Godlewski. Grupa seniorów w naszym społeczeństwie rośnie dość intensywnie. Moją inspiracją byli też rodzice, którzy w ten wiek powoli wchodzą. Powstała więc naturalna myśl projektanta wzornictwa: jak ten problem rozwiązać? – dodaje.

W kategorii Inspiracje doceniono Rafała Trzeszczkowskiego i Tomasza Białobrzewskiego za krzesło "Kutimo", co w języku esperanto znaczy "nawyk", "przyzwyczajenie". Projekt ten ma na celu zwalczanie złych nawyków podczas siedzenia, co wpływa na wady postawy. Szczególnie że większość ludzi prowadzi obecnie siedzący tryb życia.

W Biznesie kapituła doceniła Szczepana Milewskiego z Zespołu Szkół Elektrycznych w Białymstoku za "Mikrofalowy wykrywacz nieszczelności".

Jeśli chodzi o projekt uczniowski to najlepszy był "SmartSenior" przygotowany przez uczniów Liceum Ogólnokształcącego w Sokółce.

Portal BiałystokOnline patronował wydarzeniu.

Justyna Fiedoruk
justyna.f@bialystokonline.pl

1845 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39