Dzieci podzielone na cztery grupy: aktorską, muzyczną, scenograficzną i dziennikarsko-promocyjną, pracują nad przygotowaniem spektaklu "Pokonać potwora". Będzie go można obejrzeć w Arkadii (budynek dawnego kina Syrena przy ul. św. Rocha 23) w sobotę o godz. 13 i 17. Wstęp jest wolny.
W jedności tkwi siła
Dzieci zgodnie przyznają, że podoba im się taki sposób na spędzanie wakacji. Wspólnie ćwiczą umiejętności aktorskie, śpiewają, tworzą maski i lalki oraz poznają dziennikarski warsztat.
- Chciałabym zostać aktorką, bo podoba mi się rola dziewczynki, którą gram w przedstawieniu - deklaruje Zuzia Ziętek. Z kolei pasją Magdaleny Sidorowicz jest śpiewanie. Wybrała więc grupę muzyczną.
Damian Laszewski nie kryje zadowolenia z uczestnictwa w zajęciach grupy dziennikarsko - promocyjnej. - Poznajemy, jak funkcjonuje teatr, przeprowadzamy wywiady z innymi uczestnikami - mówi. Jednak najbardziej podobały mu się wizyty w radiowym i telewizyjnym studio.
Dzieci własnoręcznie przygotowały zaproszenia na premierę oraz ulotki, które jutro będą rozdawać na ulicach miasta.
Wszystkie grupy pracują nad finałowym spektaklem, w którym wielką przyjaźń pięciu dziewczynek będzie próbował zepsuć pewien potwór. Oczywiście mu się to nie uda. - W tym przedstawieniu pokazujemy, że w jedności tkwi siła - podkreśla Dorota Dakowicz.
Integracja przez zabawę w teatr
W teatralnych warsztatach bierze udział czterdzieścioro dzieci z naszego województwa. Dwadzieścioro pochodzi z Białegostoku, druga połowa spoza naszego miasta, m.in. z Zabłudowa. Wśród uczestników półkolonii są dzieci niedowidzące, podopieczni Domu Dziecka w Krasnem oraz Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie.
- Urozmaiceniem codziennego programu są zajęcia integracyjne - zabawy zręcznościowe, konkursy, karaoke - mówi Agnieszka Siewko z Teatru Arkadia.
Warsztaty są przeznaczone dla dzieci w wieku od 7 do 15 lat. Trwają od poniedziałku do soboty przez sześć godzin dziennie.
- Dzieci pracują ciężko i solidnie - przyznaje Katarzyna Siewko, dyrektor Teatru Arkadia, prowadząca grupę aktorką. - Praca z tekstem to jedno, z lalką - to drugie. Opanowanie tych dwóch czynności nie jest takie proste. Ale pomimo trudności, dzieci chcą pracować. Wiele z nich z teatrem wiąże swoją przyszłość.
Pozostali instruktorzy warsztatów to: Monika Wojniak (grupa scenograficzna), Marek Rusek (grupa muzyczna) i Wojciech Szczesny (grupa dziennikarsko - promocyjna).
Projekt "Lato w teatrze" został zainicjowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, koordynowany jest przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie, a finansują go Kuratorium Oświaty i Prezydent Miasta Białegostoku.