Przedostatni przystanek jesiennego "Objazdu mickiewiczowskiego - wzorem Reduty" - zawita do Choroszczy. Wielka podróż trzech spektakli po czterech województwach ma jedną ideę: ukazać młodym ludziom piękno żywego słowa Adama Mickiewicza - tak w skrócie można opisać cykl prezentacji Teatru Wierszalin.
Projekt nawiązuje do idei upowszechniania teatru i kultury polskiej, jaka przyświecała wyprawom organizowanym w dwudziestoleciu międzywojennym przez Redutę - pierwsze polskie laboratorium teatru. Zespół, stworzony przez Juliusza Osterwę i Mieczysława Limanowskiego, pioniersko postawił sobie za cel dotrzeć do miast i miasteczek całego kraju z najlepszymi spektaklami, opartymi na polskich tekstach. Pierwszą wyprawę odbył w 1924 roku na Kresach Wschodnich.
Dziś Teatr Wierszalin, biorąc za wzór Redutę, oferuje szerokiej publiczności, w szczególności młodzieży, możliwość żywego kontaktu z dziełami, kształtującymi poczucie tożsamości narodowej. Trzy spektakle w reżyserii Piotra Tomaszuka, oparte na twórczości Adama Mickiewicza: "Dziady - Noc Pierwsza", "Dziady - Noc Druga" oraz "Wykład" na podstawie "Ksiąg narodu polskiego i pielgrzymstwa polskiego", będzie można zobaczyć w październiku i listopadzie na małych i dużych scenach wschodniej Polski.
Założony i kierowany przez Mieczysława Limanowskiego i Juliusza Osterwę, łączył pionierskie poszukiwania laboratoryjne i działalność pedagogiczną (Instytut Reduty) z przygotowywaniem przedstawień, okresowo funkcjonując jako stały zespół repertuarowy. Tworzył środowisko ideowe obejmujące nie tylko aktualnych i dawnych członków zespołu, ale także różnego rodzaju sojuszników, zwolenników i sympatyków. Celem Reduty było praktyczne stworzenie polskiego stylu teatralnego.
W spektaklu "Dziady - Noc Druga" grają: w roli Konrada - Rafał Gąsowski, w rolach współwięźniów: Dariusz Matys – ksiądz Piotr, Senator, Monika Kwiatkowska – Pani Rollinson,
Sylwia Nowak/Katarzyna Wolak – Ewa, Mateusz Stasiulewicz – Diabeł, Vitalij Kuprianov/Adam Milewski – Diabeł, w roli Guślarza - Piotr Tomaszuk.
- Przeczytać Mickiewicza - to jedno. Zrozumieć Mickiewicza - to drugie. Ale usłyszeć Mickiewicza, to coś jeszcze zupełnie innego. Osobiście, po dwóch latach spędzonych na pracy nad "Dziadami", mam wrażenie, że są one wielką partyturą. Ta muzyka ukryta jest w słowach, to requiem dedykowane męczennikom "narodowej sprawy" - mówił Piotr Tomaszuk
Spektakl można obejrzeć w środę (27.11) w Miejsko-Gminnym Centrum Kultury i Sportu w Choroszczy. Początek o godz. 19.00.
anna.d@bialystokonline.pl