25 listopada angliści z Wydziału Filologicznego Uniwersytetu w Białymstoku po raz pierwszy wezmą udział w Nocy Anglistów. Jest to ogólnopolskie wydarzenie, które przygotowują ośrodki anglistyczne w całym kraju. W programie wydarzenia znalazło się ok. 130 propozycji przygotowanych przez 15 uniwersytetów z 14 polskich miast.
- Bierzemy udział w Nocy Anglistów, bo to wyjątkowy listopadowy wieczór dla wszystkich miłośników języka angielskiego, literatury i kultury krajów anglojęzycznych. W wydarzeniu biorą udział anglistki i angliści z wiodących polskich uniwersytetów, oferując darmowe wykłady, warsztaty i prezentacje - zarówno w siedzibach uczelni, jak i online. Nie mogło nas zabraknąć. Noc Anglistów to niepowtarzalna okazja, by pokazać owoce naszych badań szerszej publiczności, niekoniecznie akademickiej. Chcemy dotrzeć do młodszych odbiorców, by pokazać im, że anglistyka to nie tylko nauka języka, lecz również wspaniała przygoda intelektualna. Patrząc na program wydarzenia, trudno nie dostrzec jak różnorodne są nasze zainteresowania. Chcemy się nimi dzielić i inspirować, a także zachęcać młodych ludzi do zapoznania się z bogatą ofertą studiów anglistycznych na Uniwersytecie w Białymstoku – mówi dr Sylwia Borowska-Szerszun z Wydziału Filologicznego UwB.
W Białymstoku w sumie przygotowano 3 wydarzenia. Pierwsze rozpocznie się 25 listopada o godz. 17.00 w budynku przy ul. Liniarskiego. Odbędą się tam warsztaty będące adaptacją sztuki Szekspira pt. "Król Lear" w formule teatru czytanego. Pomysłodawcy chcą do minimum zredukować ruch sceniczny, scenografię i kostiumy, by móc w ten sposób przekierować uwagę na słowo. Uwspółcześniony język ma ułatwić zrozumienie przedstawianej treści i pozwolić widzowi docenić przesłanie sztuki.
Kolejne spotkanie warsztatowe, które odbędzie się tego dnia będzie miało tytuł "Po co popkulturze amerykańscy bitnicy?". Uczestnicy spotkania będą mieli okazję przyjrzeć się kojarzonemu z latami 50. XX wieku ruchowi bitników, który na zawsze przemienił oblicze (nie tylko) amerykańskiej literatury i kultury.
- Pisarze tacy jak Jack Kerouac, Allen Ginsberg czy William S. Burroughs zmienili na dobre reguły pisarskiej gry, wzbogacając model literatury romantycznej m.in. o inspiracje jazzem, liberalny światopogląd, wrażliwość na zmarginalizowane warstwy społeczeństwa oraz umiłowanie nieskrępowanego przemierzania wzdłuż i wszerz kraju i świata. Od zarania ruchu aż po dziś dzień o bitników upomina się pop-kultura. Warto więc zastanowić się, dlaczego tak się dzieje, dokonując przeglądu bitnikowych wątków w kinie i grach wideo – zapowiada gospodarz warsztatów.
Osoby, które chcą wziąć udział w warsztatach mogą się zapisywać wysyłając e-mail na adres” [url=https://nocanglistow.pl/]Noc Anglistów
Wydarzeniem, na które nie trzeba się zapisywać jest wspólne oglądanie filmu pt. "Henry David Thoreau, pieniążki i przekleństwo wszelkiej władzy: historia dziewiętnastowiecznego hipstera", którego premiera odbędzie się o godzinie 17.00 na kanale YouTube Nocy Anglistów. Widzowie będą mieli okazję wysłuchać też wykładu, który będzie poświęcony czołowej postaci amerykańskiego transcendentalizmu. Odpowiedzi na pytania będzie udzielał dr Jacek Partyk.
justyna.f@bialystokonline.pl