Targi Książki w Białymstoku. Kto jeszcze przyjedzie?

2018.02.25 08:09
Stale powiększa się grono pisarzy, którzy odwiedzą białostockie Targi Książki. Impreza odbędzie się w dniach 20-22 kwietnia.
Targi Książki w Białymstoku. Kto jeszcze przyjedzie?
Fot: Magdalena Wiśniewska-Krasińska
Anna Kamińska

Krzysztof Varga i Zygmunt Miłoszewski

Gościem Targów Książki będzie Krzysztof Varga. Urodził się w 1968 r. w Warszawie. Autor powieści: "Chłopaki nie płaczą" (1996), "Śmiertelność" (1998), "Tequila" (2001, 2010; książka znalazła się w finale Nagrody Literackiej Nike 2002), "Karolina" (2003), "Nagrobek z lastryko" (2007, 2016). Za tę ostatnią autor otrzymał nagrodę Książka Zimy 2006/2007. "Nagrobek z lastryko" był również nominowany do Nagrody Mediów Publicznych "Cogito" i znalazł się w finałowej siódemce Nagrody Literackiej Nike 2008. W 2010 roku ukazała się jego powieść "Aleja Niepodległości", w 2012 r. "Trociny", a w 2015 r. "Masakra". W 2008 r. wydał pierwszą z trzech książek opowiadających o historii i kulturze Węgier: "Gulasz z turula", za który otrzymał nagrodę czytelników Nike 2009. W 2014 r. ukazała się druga część z tego cyklu "Czardasz z Mangalią", w 2016 r. - ostatnia "Langosz w jurcie", za którą otrzymał nominację do Nagrody im. C.K. Norwida.

Przyjedzie także Zygmunt Miłoszewski - pisarz, scenarzysta i publicysta. Debiutował w 2005 r. powieścią "Domofon", po której krytycy okrzyknęli go "polskim Stephenem Kingiem". Punktem zwrotnym w jego karierze było świetne przyjęcie wydanego w 2007 r. "Uwikłania", które zapoczątkowało cykl kryminalny o prokuratorze Szackim. Krytycy i czytelnicy docenili także kolejne kryminały z prokuratorem Tadeuszem Szackim: "Ziarno prawdy" (2011) oraz "Gniew" (2014). W 2017 r. Zygmunt Miłoszewski wydał powieść "Jak zawsze", przedstawiającą historię małżeństwa, które ma okazję na nowo przeżyć swój związek, oraz narodu, który może na nowo napisać swoją historię.

Kobiety i Podlasie

Kolejny ogłoszony autor to Anna Kamińska - absolwentka polonistyki na Uniwersytecie Warszawskim. Publikowała m.in. w "Gazecie Wyborczej". Autorka książek: "Odnalezieni. Prawdziwe historie adoptowanych" (2010) oraz bestsellerowych biografii: Wandy Rutkiewicz "Wand" (2017) i Simony Kossak "Simona" (2015). Za tę ostatnią nominowana do Nagrody Literackiej Prezydenta Miasta Białegostoku im. Wiesława Kazaneckiego. Nominację do tego wyróżnienia Anna Kamińska otrzymała także za najnowszą, wydaną w 2017 roku, książkę "Białowieża szeptem".

Do Białegostoku przyjedzie też siostra Małgorzata Chmielewska. Jest przełożoną Wspólnoty "Chleb Życia" w Polsce. Aktywnie wspiera bezdomnych, chorych i bezdomne matki, oferując nie tylko miejsce do spania, ale także pracę i możliwość rozwoju. W okolicach Zochcina, gdzie mieszka ze swoimi podopiecznymi, działają założone przez nią manufaktury: szwalnia, stolarnia i przetwórnia. Siostra Małgorzata nazywana jest polską Matką Teresą i generałem w habicie.

Nie może zabraknąć podlaskich twórców. Będzie to m. in. Mira Łuksza - redaktorka, tłumaczka, pisarka, autorka tomów poezji i prozy. Jej tom "Rodosłów", wydany w Warszawie jako nagroda XVII Światowego Dnia Poezji UNESCO, jest wyborem poetyckiej twórczości Miry Łukszy z ostatniego ćwierćwiecza.

Swoją powieść "Piwonia odrodzona" będzie promował Krzysztof Gedroyć. To kontynuacja jego pierwszej powieści pod tytułem "Piwonia, niemowa, głosy". Powieść toczy się w Białymstoku w latach 1989-2005. Krzysztof Gedroyć, wnikliwy obserwator, w swojej fabularnej powieści stworzył niezwykle ciekawy i intrygujący obraz miasta, ukazując jego mroczne oblicze oraz portret psychologiczny mieszkańców Białegostoku, którzy próbują odnaleźć się w nowej popeerelowskiej rzeczywistości.

Marcin Szyczygielski i Vincent S. Severski

Marcin Szczygielski to kolejny autor, który będzie gościł na Międzynarodowych Targach Książki w Białymstoku. Urodzony w 1972 r. w Warszawie pisarz, grafik i dramaturg jest laureatem wielu prestiżowych konkursów literackich w kraju i za granicą. Jego powieści trzykrotnie wygrywały Konkurs Literacki im. Astrid Lindgren, dwukrotnie zdobywały tytuły Książek Roku IBBY, a powieść "Arka Czasu" otrzymała nagrodę Kinderbuchpreis w konkursie literackim Jury der Jungen Leser i tytuł austriackiej książki dla dzieci w 2015 r. Za całokształt twórczości Marcin Szczygielski został uhonorowany nagrodą literacką Guliwer w Krainie Olbrzymów oraz brązowym medalem Gloria Artis.

Będzie też gratka dla fanów powieści sensacyjno-szpiegowskich - spotkanie z Vincentem V. Severskim. To pseudonim literacki pułkownika polskiego wywiadu Włodzimierza Sokołowskiego. Przez wiele lat pracował poza granicami kraju pod przybraną tożsamością. Zajmował jedno z najwyższych stanowisk kierowniczych w Agencji Wywiadu. Na własną prośbę odszedł ze służby w 2007 r. Autor bestsellerowej trylogii sensacyjno-szpiegowskiej "Nielegalni", "Niewierni" i "Nieśmiertelni" oraz powieści szpiegowskiej "Niepokorni".

Organizatorem imprezy jest Fundacja Sąsiedzi. Targi odbędą się w Operze i Filharmonii Podlaskiej oraz Białostockim Teatrze Lalek. Wstęp wolny.

Anna Dycha
anna.d@bialystokonline.pl
1229 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39