"Tarcza dla pogranicza". Przedsiębiorcy mogą już składać wnioski o rekompensaty

2023.04.25 08:34
W styczniu Komisja Europejska zatwierdziła program pomocowy polskiego rządu pod nazwą roboczą "Tarcza dla Pogranicza" z budżetem wynoszącym ok. 100 mln zł. Teraz przygraniczni przedsiębiorcy mogą starać się o rekompensaty.
"Tarcza dla pogranicza". Przedsiębiorcy mogą już składać wnioski o rekompensaty
Fot: PUW w Białymstoku

Pograniczne firmy dostaną pomoc

"Tarcza dla Pogranicza" jest bezzwrotnym wsparciem finansowym kierowanym do przedsiębiorców oraz innych podmiotów z branży turystycznej, którzy ponieśli znaczące straty finansowe w wyniku wprowadzenia w okresie od września 2021 r. do czerwca 2022 r. stanu wyjątkowego, a następnie czasowego zakazu przebywania w strefie przygranicznej z Republiką Białorusi.

Tarcza dotyczy tych firm, które z różnych względów nie skorzystały z pomocy publicznej udzielanej przez wojewodów w formie rekompensaty lub też u których w okresie wrzesień 2021 r. – czerwiec 2022 r. nastąpił spadek przychodów ze sprzedaży o co najmniej 25% w stosunku do analogicznego miesiąca z okresu wrzesień 2018 r. – czerwiec 2019 r., a udzielona pomoc nie pokryła poniesionych szkód.

Przy obliczaniu wysokości wsparcia brane będą pod uwagę potwierdzone dokumentami: przychody ze sprzedaży, koszty operacyjne prowadzonej działalności, wysokość przyznanych przez wojewodę rekompensat na mocy ustawy z dnia 29 września 2021 r. o rekompensacie oraz pozostała pomoc publiczna, za okres wrzesień 2018 r. – czerwiec 2019 r. oraz wrzesień 2021 r. – czerwiec 2022 r.

Środki wypłacane będą przez Polski Fundusz Rozwoju S.A. w Warszawie w terminie do 14 dni od dnia wydania decyzji przez wojewodę.

Komu należy się rekompensata?

O wsparcie finansowe mogą ubiegać się wnioskodawcy będący przedsiębiorcami lub rolnikami świadczącymi usługi hotelarskie, a także piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni. Ponadto o rekompensaty mogą się starać przedsiębiorcy prowadzący działalność: w zakresie gastronomii i w zakresie wypożyczania i dzierżawy sprzętu turystycznego i rekreacyjnego.

Program przeznaczony jest wyłącznie dla przedsiębiorców, którzy prowadzą działalność co najmniej od 2 września 2021 r. i nie zalegają z płatnościami podatków i składek na ubezpieczenia społeczne. Ponadto o rekompensatę starać się mogą podmioty, które na dzień złożenia wniosku nie otworzyli likwidacji, ani nie złożyli wniosku o wykreślenie z Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej oraz wobec których nie zostało otwarte: postępowanie upadłościowe lub postępowanie restrukturyzacyjne.

Wnioski należy składać do 23 czerwca. Dokumenty złożone po tej dacie będą rozpatrzone decyzją odmawiającą przyznania wsparcia.

Na wydanie decyzji w sprawie udzielenia lub odmowy udzielenia wsparcia finansowego wojewoda będzie miał 30 dni od dnia złożenia przez Wnioskodawcę kompletnego i poprawnego wniosku. Dla uniknięcia wątpliwości wniosek uznaje się złożony w dacie, w której wojewoda otrzymał wszystkie informacje i dokumenty wymagane zgodnie z Zasadami do Programu, w tym poprawny i kompletny wniosek.

Malwina Witkowska
malwina.witkowska@bialystokonline.pl

1327 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39