Taniec hawajski i tkactwo. Nowości w WOAK-u

2019.01.24 14:31
Rok 2019 zapowiada się w WOAK-u bardzo ciekawie. Obok wielkich festiwali, warsztatów i konkursów, które mieszkańcy regionu już znają, pojawią się także nowe propozycje.
Taniec hawajski i tkactwo. Nowości w WOAK-u
Fot: WOAK
Tkanina dwuosnowowa

Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury działa przede wszystkim w trzech dziedzinach, takich jak kształcenie kadr kultury, rozwijanie amatorskiego ruchu artystycznego oraz ochrona dziedzictwa kulturowego i narodowego.

Nowa podyplomówka - animacja kultury

W tych trzech dziedzinach instytucja przygotowała nowości. Jeśli chodzi o kształcenie kadr, w tym roku w WOAK-u rusza nowa podyplomówka, mianowicie animacja kultury. Studia adresowane są do animatorów kultury, instruktorów i twórców, nauczycieli, osób zarządzających placówkami kultury czy pracowników domów kultury, bibliotek, placówek oświatowo-wychowawczych, edukacyjnych, stowarzyszeń, samorządów lokalnych.

Zajęcia mają wyposażyć słuchaczy w kompleksową wiedzę, umiejętności i kompetencje do wykonywania zawodu animatora kultury: instruktora, edukatora i organizatora działań w obszarze kultury i wykształcić ich tak, aby mogli profesjonalnie działać w zakresie upowszechniania i animowania działań kulturalnych, społecznych i edukacyjnych w swoich środowiskach.

- Studia będą doskonałą okazją, aby zdobyć kompetencje, kwalifikacje w zakresie swojego rozwoju osobistego i zawodowego - zachęca Wanda Młyńczyk z WOAK-u, kierownik studiów. - Będzie sporo przedmiotów dotyczących kwestii psychologicznych, pracy z zespołem i grupą, zagadnień dotyczących promocji swoich działań w środowiskach lokalnych.

Mnóstwo warsztatów - w tym roku taniec hawajski

WOAK rozwija także amatorski ruch artystyczny. Prowadzi mnóstwo warsztatów - tanecznych, muzycznych, folkowych, plastycznych, w tym roku pojawi się nowa, bardzo słoneczna propozycja - zajęcia z tańca hawajskiego i warsztaty z hawajskiego muzykowania.

Na pierwsze spotkanie WOAK zaprasza już w środę (6 lutego). Zarówno warsztaty taneczne, jak i muzyczne skierowane są do osób dorosłych. Każdy, kto chce odkryć tajniki hawajskiego tańca hula lub posiada ukulele, gitarę, bęben, bas, flet lub inne instrumenty, powinien koniecznie skorzystać z zaproszenia. Warsztaty poprowadzi Magdalena Samojlik - muzyk, pedagog, tancerka i pasjonatka kultury hawajskiej. Zajęcia będą się odbywać raz w tygodniu w siedzibie WOAK-u przy ul. Kilińskiego.

Tkactwo dwuosnowowe na liście dziedzictwa?

WOAK chce ubiegać się o wpisanie tkactwa dwuosnowowego na listę Krajowego Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego, obok bartnictwa, sokolnictwa czy plecionkarstwa. Tkactwo dwuosnowowe jest wizytówką województwa podlaskiego. WOAK od lat pomaga je pielęgnować i upowszechniać. Instytucja stworzyła m.in. szlak edukacyjno-turystyczny Kraina Wątku i Osnowy, organizuje warsztaty tkackie, konkursy, wystawy, pomaga twórczyniom zdobywać stypendia ministerialne.

- Najwyższy czas, by to tradycyjne, piękne rzemiosło, ta cenna umiejętność trafiła na prestiżową listę niematerialnego dziedzictwa, a kto wie, może później na reprezentatywną listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO, tak jak szopki krakowskie - przekonuje Cezary Mielko, dyrektor WOAK-u.

Wpisanie tkactwa dwuosnowowego na listę Krajowego Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego to wielki prestiż, obecnie są tam 32 pozycje z zakresu kultury niematerialnej z całej Polski, czyli obrzędy, rzemiosła, tańce, ale jest to także większa szansa na zdobycie funduszy na projekty z tego zakresu. Proces nie jest łatwy. Muszą się na to zgodzić twórczynie - mamy ich w naszym województwie 11. Trzeba też stworzyć 5-letni plan rozwoju tej umiejętności, jej popularyzacji i ochrony. Konieczne będzie opracowanie całej strategii, obejmującej uczenie następców, wspieranie rzemiosła, jego promocja. Byłoby wielkim sukcesem, gdyby udało się wpisać tkactwo dwuosnowowe na listę Krajowego Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego, a potem zrobić drugi krok i umieścić to cenne rzemiosło na liście Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO, czyli na tak zwanej liście reprezentacyjnej. Byłoby to druga pozycja z Polski na tej liście, po szopkarstwie krakowskim. Droga długa, ale warta zachodu.

- Jesteśmy na początku tej drogi, mamy nadzieję na sukces. Będzie to ogromny prestiż dla naszego regionu, dla tkaczek, dla instytucji i dla samej tkaniny dwuosnowowej, która jest niepowtarzalna i tylko nasza - zapewnia Lila Wyszkowska, instruktor plastyki w WOAK-u.

Anna Dycha
anna.d@bialystokonline.pl

1152 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39