Tak mieszkańcy Białegostoku nazywali dzieci w 2024 r.

2025.01.14 08:00
Już wiadomo, jakie imiona w minionym roku najczęściej wybierali dla swoich pociech mieszkańcy naszego miasta. Znamy zarówno najpopularniejsze, jak i najrzadziej nadawane opcje.
Tak mieszkańcy Białegostoku nazywali dzieci w 2024 r.
Fot: pixabay.com

Wybór imienia dla dziecka często nie jest łatwy, a rodzice długo zastanawiają się, jak nazwać swojego maluszka. Czasami wiedzą od razu, niekiedy jednak wiąże się to z rodzinną naradą.

Wiemy już, na jakie imiona najczęściej decydowali się mieszkańcy Białegostoku w roku 2024. W naszym mieście wydano w tym okresie 4570 aktów urodzenia.

Wśród dziewczynek bez większych zmian

Zuzanna to imię, które najczęściej wybierali białostoczanie podczas minionych dwunastu miesięcy. Nazwano tak aż 100 małych mieszkanek stolicy Podlasia. W 2023 r. to imię również cieszyło się ogromną popularnością.

Pozostałe popularne propozycje to Maja (76 dziewczynek), Zofia (76), Hanna (75) i Laura (69).

Jakie imiona wybierano dla chłopców?

Jeśli chodzi o chłopców, bezkonkurencyjny okazał się Jan (122). Na drugim miejscu uplasował się Nikodem (114), dalej Franciszek (91) i Jakub (89). Podobnie jak w latach ubiegłych, dużą popularnością cieszy się imię Aleksander - nadano je 82. chłopcom.

Najbardziej oryginalne imiona

Kierownika Urzędu Stanu Cywilnego w Białymstoku zapytaliśmy również o imiona, które mieszkańcy miasta wybierali najrzadziej.

W przypadku dziewczynek były to imiona: Lea, Matylda, Inga, Ariana, Hiacynta. Wśród chłopców do tak oryginalnych imion należą: Wincenty, Kornel, Eliasz, Gniewko i Wit.

Jak wygląda procedura nadania imienia dziecku?

Oświadczenie o wyborze imienia - lub imion - dla dziecka należy złożyć podczas zgłaszania urodzenia, czyli w ciągu 21 dni od dnia sporządzenia karty urodzenia. Zgłoszenia w większości sytuacji dokonuje jeden z rodziców - zdarza się także, że inny opiekun prawny. Można to zrobić w urzędzie stanu cywilnego lub elektronicznie za pomocą profilu zaufanego.

Wybrane imię nie może mieć charakteru ośmieszającego czy nieprzyzwoitego, nie może być także nadane w formie zdrobniałej. W sytuacji, gdy któryś z warunków nie jest spełniony, o imieniu dziecka decyduje kierownik urzędu stanu cywilnego. Stanie się tak również w sytuacji, gdy opiekunowie prawni nie dokonają w terminie zgłoszenia urodzenia dziecka.

MZ
24@bialystokonline.pl
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2025 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39
1179 osób online