Szymon Hołownia w Białymstoku: W szkołach brakuje nawet papieru toaletowego

2023.09.04 17:03
Dziś białostockie ulice wypełnili elegancko ubrani młodzi ludzie, którzy wyruszyli, by rozpocząć nowy rok szkolny. Ale czy to, co dzieje się w polskich szkołach daje naszej młodzieży szansę na lepsze jutro? Pytał Szymon Hołownia w Białymstoku.
Szymon Hołownia w Białymstoku: W szkołach brakuje nawet papieru toaletowego
Fot: Materiały prasowe

Dzisiejszy powrót uczniów do szkół, zdaniem polityków Polski 2050, wcale nie jest powodem do radości. Jak twierdzi Szymon Hołownia, polski system edukacyjny, to system, z którego uciekają ludzie. Brakuje nauczycieli, pedagogów, psychologów, a nawet... papieru toaletowego i podstawowych artykułów szkolnych. Niedługo może zabraknąć też uczniów, bo w tym roku trzykrotnie więcej dzieci i młodzieży wybrało edukację prywatną lub zdalną - w tak zwanej chmurze.

Podczas konferencji politycy zaproponowali zmiany w polskiej oświacie. Zdaniem Hołowni placówki zatrzymały się w czasie i nie podążają za wciąż rozwijającym się światem. Według niego należy postawić na edukację językową i uszczuplić podstawę programową, tak aby zapewnić młodym ludziom wszechstronną edukację i postawić na ich indywidualne pomysły i ścieżki rozwoju.

Częścią przygotowanej przez Polskę 2050 ustawy jest usunięcie ze świadectw szkolnych czerwonego paska, który oznacza wybitne osiągnięcia w nauce i jest powodem rywalizacji wśród uczniów. Zamiast niego, działacze proponują różnokolorowe paski w różnych dziedzinach. Wyróżnienie można więc będzie uzyskać np. w sporcie, działalności społecznej, artystycznej czy ekologicznej. Pomysł ten ma wspierać różnorodność polskich uczniów i wesprzeć ich indywidualne ścieżki kariery.

Politycy zwrócili również uwagę na niedostateczną opiekę i wsparcie psychologiczne dla uczniów. Młodzież coraz częściej zmaga się z różnymi problemami, a co za tym idzie, coraz częściej słyszymy o problemach z tożsamością płciową, depresją czy nerwicą. Uczniowie dotknięci tymi problemami wymagają wsparcia psychologa, którego powinna zapewnić szkoła. Pozytywnie na zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży, zdaniem działaczy, ma także wpłynąć zlikwidowanie oceny z zachowania i zastąpienie jej samooceną, którą uczniowie będą przeprowadzać z pomocą psychologa i wychowawcy.

Niepokoi również coraz mniejsza ilość nauczycieli i studentów deklarujących chęć pracowania w tym zawodzie. Braki kadrowe stwarzają wiele problemów w działaniach placówek i również mogą odbijać się na jakości edukacji.

Aby coś zmienić, zdaniem Szymona Hołowni, należy niezwłocznie dokonać zmian w systemie:

- Trzeba iść za dzieckiem i jego ciekawością, bo edukacja ma być trampoliną, która wybija je wysoko do góry - skwitował Hołownia w Białymstoku.

Zofia Kondraciuk
24@bialystokonline.pl

910 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39