Sztuka w plenerze i kwiatowe wypieki. W tym roku DSW bez muralu [WIDEO]

2017.05.11 17:19
Nie tylko spektakle, koncerty, wystawa i warsztaty, ale też działania w przestrzeni miejskiej, spotkania z artystami i odważna dyskusja o sztuce. Już 24 maja ruszają Dni Sztuki Współczesnej, jedna z czołowych imprez Białostockiego Ośrodka Kultury.
Sztuka w plenerze i kwiatowe wypieki. W tym roku DSW bez muralu [WIDEO]
Fot: materiały organizatora
Dakh Daughters z Ukrainy

Festiwal skierowany jest do osób ceniących odważne i nowatorskie projekty artystyczne, gotowych na spotkania z twórcami o wyraźnej wizji, dyskutującymi z otaczającą rzeczywistością przy wykorzystaniu formy, słowa, dźwięków i nieskończonej wyobraźni.



DSW to marka

- Dni Sztuki Współczesnej to marka sama w sobie. Organizowane są w naszym mieście już od 1985 roku - mówił na konferencji prasowej Rafał Rudnicki, wiceprezydent Białegostoku. - Artyści występujący podczas festiwalu wykorzystują różne miejsca w przestrzeni miasta na swoje działania. Po raz kolejny przekonamy się, jak będzie funkcjonować sztuka w przestrzeni miasta.

Grażyna Dworakowska, dyrektor Białostockiego Ośrodka Kultury, zwracała uwagę, że festiwal bazuje na teatrze, ale w programie ma też wydarzenia muzyczne, plenerowe, sztuki wizualne, spektakle taneczne i warsztaty tańca.

Anna Łuszyńska, koordynator DSW Białostockiego Ośrodka Kultury, podkreślała obecność wątków białostockich podczas imprezy.

- Ludomir Franczak przedstawi projekt, w którym teatralnie uprawia "archeologię postaci". Chodzi o Janinę Węgrzynowską, której kilka prac znajduje się w Galerii Arsenał. Ponadto pochodzący z Białegostoku Paweł Matyszewski i Magda Franczak stworzą wystawę "Uparta obecność" w Galerii R5. Ten projekt będzie dialogował z miejscem. Z miejscem dialoguje też instalacja Emitera "Terytorium snu" prezentowana w dawnej szkole żydowskiej Tarbut - wyjaśniała Łuszyńska.

Teatralne wydarzenia

Po raz pierwszy w Białymstoku wystąpią Dakh Daughters, wywodzące się ze środowiska legendarnego Teatru Dakh! To aktorski kabaret osobliwości i jedno z najbardziej niezwykłych, prowokujących i elektryzujących zjawisk artystycznych na Ukrainie. Siedem kobiet na scenie zamienia się w istny huragan! Śpiewają po ukraińsku, rosyjsku, angielsku, francusku i niemiecku, grają na instrumentach, krzyczą, tańczą i wykonują szalone akrobacje. To teatr, kabaret i burleska w jednym.

Białoruski Independent Theatre and Music Project zaprezentuje podczas DSW "From life of insects" (Z życia owadów), spektakl muzyczny na pograniczu epickiego dramatu i dziecięcych wyliczanek. To przedstawienie o owadach w świecie ludzi i o ludziach żyjących wśród owadów, o zachwycaniu się wiedzą naukową i przerażeniu, spektakl o próżności, pięknie i... wszechświecie.

Czeska VerTeDance Company przedstawi "Korektę", spektakl w reżyserii Jiříego Havelki, nagrodzony m.in. prestiżową Herald Angel Award na festiwalu Fringe w Edynburgu, tytułem Spektakl Taneczny Roku i Czech Theatre DNA.

Gościem imprezy będzie także Teatr Pieśń Kozła, który tym razem zaprezentuje "Portrety wiśniowego sadu". Spektakl w reżyserii Grzegorza Brala i muzycznej interpretacji Guya Pearsona i Macieja Rychłego, to opowieść o raju utraconym. Tytułowy roztrwoniony Wiśniowy sad z dramatu Czechowa, symbol unicestwionych wartości, poetycko mitologizuje się w pamięci. We wspomnieniach dawny świat przeistacza się w nieosiągalną doskonałość...

Plenerowe wydarzenie to spektakl "Cisza w Troi" Teatru Biuro Podróży - przejmująca opowieść o uchodźcach, ich masowym exodusie na niespotykaną skalę, wywołującym lęk w całej Europie.

To wybrane teatralne wydarzenia.

Koncerty, backstage i praca z ciałem

W programie są oczywiście imprezy muzyczne. Na DSW ze swoim nowym projektem powraca Błażej Król. Kobietę z Wydm współtworzy z Iwoną Król i Mateuszem Rychlickim, który związany jest także z zespołem Kristen.



Wydarzeniem towarzyszącym 32. Dni Sztuki Współczesnej będzie wystawa zdjęć Aliny Gabrel-Kamińskiej Backstage - fotograficzny zapis tego, jak wyglądały ubiegłoroczne Dni Sztuki Współczesnej od zaplecza, które jest niedostępne dla widzów.

Magda Franczak i Paweł Matyszewski zaproszą także na "Kwiatostany" - warsztaty, podczas których zostaną przygotowane kwiatowe wypieki. Z kolei Robert Nižník poprowadzi - dla pełnoletnich aktorów i tancerzy - warsztaty pracy z ciałem.

Co z muralem?

Od wielu lat w ramach DSW powstawały też murale, które zdobiły ściany budynków w mieście. W tym roku tak nie będzie.

- Oddzieliliśmy akcję ESSA, która skupiała się na działaniach streetartowych od DSW - tłumaczyła Anna Łuszyńska.

Powody? Pierwszy to zmiany organizacyjne i osobowe w Białostockim Ośrodku Kultury (od stycznia w struktury BOK zostało włączone Centrum im. Ludwika Zamenhofa - przyp. red.). Drugi powód to względy budżetowe i nieco mniejsze dofinansowanie imprezy.

- Mamy nadzieję, że akcja ESSA wróci w innym terminie - podsumowała Grażyna Dworakowska, dyrektor BOK-u.

Dni Sztuki Współczesnej potrwają do 28 maja. Budżet imprezy to 380 tys. zł. Portal BiałystokOnline patronuje wydarzeniu.

Program: 32. Dni Sztuki Współczesnej 2017

Anna Dycha
anna.d@bialystokonline.pl

1328 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39