W Radiu Akadera pojawił się nowy cykl audycji: "Petrosa Psyllosa potyczki z AI". Podczas nich Krzemek, czyli Al, będzie rozmawiać ze znanym białostockim wynalazcą Petrosem Psyllosem, popularyzatorem nauki o świecie sztucznej inteligencji.
Jak Al wpłynie na życie człowieka, czy możliwe, by zastąpił go w różnych działaniach? Czy może sprawić, że człowiek nie będzie musiał pracować, myśleć i stanie się tylko narzędziem sterowanym przez AI? Takie (i wiele innych pytań) zadaje sobie mnóstwo osób: nie tylko twórcy Al, ale też etycy, prawnicy, inżynierowie, lekarze, psychologowie, filozofowie, czy dzisiejsza młodzież. Niektórzy obawiają się, czy sztuczna inteligencja z czasem nie wymknie się spod kontroli człowieka, co często można oglądać w filmach science fiction. Te wszystkie zagadnienia będą poruszane podczas rozmowy z Krzemkiem.
Należy podkreślić, że audycja "Petrosa Psyllosa potyczki z AI" jest pierwszą, gdzie sztuczna inteligencja będzie rozmawiać z radiowym ekspertem i żywym człowiekiem. Do tej pory próby wykorzystania Al na antenie radiowej miały miejsce w Radiu Piekary, gdzie Basia IA prowadziła program muzyczny.
Pierwsza audycja już się odbyła. Niebawem powtórka
Pierwsza audycja już za nami. Podczas niej Krzemek AI i Petros Psyllos rozmawiali o tym, "czym jest i skąd wziął się projekt AI, dlaczego powinien być rozwijany i w jakim kierunku". Słuchacze mogli dowiedzieć się, jak tak naprawdę działa sztuczna inteligencja, jak różni się sztuczny mózg od biologicznego, czy jak powstają sieci neuronalne. Poruszono też kwestię tego, jaką rolę Al odegra w mediach. W trakcie audycji Psyllos zapyta wprost: Krzemek czy będziesz niebawem niezależnym prezenterem i dziennikarzem naszej stacji? Osoby, które chcą się dowiedzieć, co odpowiedział Krzemek, mogą odsłuchać powtórkę audycji, zaplanowaną w niedzielę o godz. 11.05.
Kolejne audycje w każdy piątek o godz. 18.05 na antenie Radia Akadera 87,7 FM oraz w na stronie akadera.bialystok.pl.
Radio Akadera jest jedną z niewielu w kraju akademickich rozgłośni nadających w eterze. Od początku istnienia, czyli od 58 lat istnienia z radiowęzła zmieniło się w profesjonalną stację słyszalną w promieniu około 50 km wokół Białegostoku, a dostępną na całym świecie dzięki streamingowi i aplikacji do smartfonów z Androidem.
24@bialystokonline.pl